MKEK Bora-12 (JNG-90) Milli Keskin Nişancı Tüfeği

MKEK(Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) ve Jandarma Genel Komutanlığı ortak çalışmalarıyla üretilen, ilk Milli keskin nişancı silahıdır. Ülkemizde Bora-12, yabancılar tarafından JNG-90 olarak bilinir. Yaklaşık 4,8 kg. ağırlığında olan bu silahın etkili menzili 1200 metredir. Merminin namludan çıkış hızı 860 metre/saniyedir. Şarjörü maksimum 10 mermi alır.

Jandarma Operasyon Birlikleri’nde faal olarak kullanılan bu tüfeklere yurt dışından da ilgi oldukça fazladır. Pakistan’da üç defa, Suudi Arabistan’da bir defa düzenlenen, atışların ve çevresel faktörlerin incelendiği müsabakalarda kullanılan Bora-12 tüm testleri başarıyla geçmiştir. (2011 yılında Pakistan Kara Kuvvetleri’nin yaptığı test atışlarında İngiltere yapımı Accuracy AS50 , Almanya – İsviçre ortak yapımı Sig Sauer ve Güney Afrika yapımı Truvelo keskin nişancı tüfeklerini de geride bırakmıştır.)

Bora-12, 1000 metreye kadar nokta hedef atış yapabilmektedir.

bora-12

Atış hassasiyetini maksimuma çıkaran serbest salınımlı namlunun bulunduğu tüfekte kullanıcıya göre ayarlanabilen, amortisörü sayesinde kullanıcı üzerine gelen geri tepme kuvvetini sönümleyebilen fonksiyonel dipçik yer alıyor. Kullanıcıya göre ayarlanabilen yanaklık ve kabzaya sahip tüfeğe dürbün, gece görüş sistemleri ve lazer de takılabiliyor.

mkek-bora-12_jng-90

Bora keskin nişancı tüfeğinin en büyük özelliği ise namlularının soğuk dövme tekniğiyle üretilmesi.. Çekme çeliğe göre dayanıklılığı çok daha fazla olan dövme çelik silahın gücüne güç katıyor.

Milli keskin nişancı tüfeğimiz olan Bora-12, 2014 yılının haziran ayında Paris’te düzenlenen Eurosatory fuarında çalınmıştı. Kilitli bir kabin içerisinde sergilenen silahın çalınmasının ardından, yetkililer derhal Paris Emniyeti’ne başvurmuştu. 2014 Eylül ayında silahın bulunduğu, Milli Savunma Bakanımıza bildirildi. Fakat, kim ya da kimler tarafından çalındığı, nerede bulunduğu ve Türkiye’ye teslim edilip, edilmediği meçhul.

Dünya’daki en iyi orta menzilli keskin nişancı silahı olma özelliğine sahip olan Bora-12, yurt dışına da ihraç edilmektedir. 2009 yılından beri Azerbaycan’a ihraç edilmektedir.

Askerliğini yapanlar G3 piyade tüfeğini bilirler. Keşke bu silahı da tanıyabilseler…

Kaynak: mkek.gov.tr, tr.wikipedia.org, trt

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …