Çay Gerçekten Susatmaz Mı?

Genellikle herkes sıcakladığında soğuk bir şeyler yemek veya içmek ister. Fakat Dr. Ollie Jay tarafından yapılan bir araştırmaya göre soğuk bir şeyler tüketildiğinde sıcaklığı arttığından daha çok terliyoruz.

DailMail’de yayımlanan bir habere göre yapılan bir deneyde deneklere sıcak ve soğuk içecekler içirilerek vücut sıcaklığı üstündeki etkileri incelendi. Sıcak içeceklerin sindiriminden sonra vücut sıcaklığının azaldığı gözlemlendi. Terleme, vücut sıcaklığını ve vücutta ısı dengesini sağlıyor olduğundan içeceklerin terleme üzerindeki etkisi önemli. Bu yüzden yapılan deneyde ayrıca sıcak ve soğuk içeceklerin terleme konusundaki etkisi incelenmişti.

Sıcak bir şeyler içildiğinde terlemenin daha fazla olduğu, terleme fazla olduğunda da vücut ısısının dengelendiği ve vücudun serinlemeye başladığı belirlendi. Soğuk yiyecek ve içecekler ise aslında daha çok sıcaklamamızı sağlıyor. Soğuk şeyler tüketildiğinde vücut, sıcaklığı dengelemeye çalışır; bunun sonucunda vücut sıcaklığı daha fazla artıyor ve bu da daha çok sıcaklamaya sebep oluyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …