Anasayfa » Sağlık » Çay Gerçekten Susatmaz Mı?

Çay Gerçekten Susatmaz Mı?

Genellikle herkes sıcakladığında soğuk bir şeyler yemek veya içmek ister. Fakat Dr. Ollie Jay tarafından yapılan bir araştırmaya göre soğuk bir şeyler tüketildiğinde sıcaklığı arttığından daha çok terliyoruz.

DailMail’de yayımlanan bir habere göre yapılan bir deneyde deneklere sıcak ve soğuk içecekler içirilerek vücut sıcaklığı üstündeki etkileri incelendi. Sıcak içeceklerin sindiriminden sonra vücut sıcaklığının azaldığı gözlemlendi. Terleme, vücut sıcaklığını ve vücutta ısı dengesini sağlıyor olduğundan içeceklerin terleme üzerindeki etkisi önemli. Bu yüzden yapılan deneyde ayrıca sıcak ve soğuk içeceklerin terleme konusundaki etkisi incelenmişti.

Sıcak bir şeyler içildiğinde terlemenin daha fazla olduğu, terleme fazla olduğunda da vücut ısısının dengelendiği ve vücudun serinlemeye başladığı belirlendi. Soğuk yiyecek ve içecekler ise aslında daha çok sıcaklamamızı sağlıyor. Soğuk şeyler tüketildiğinde vücut, sıcaklığı dengelemeye çalışır; bunun sonucunda vücut sıcaklığı daha fazla artıyor ve bu da daha çok sıcaklamaya sebep oluyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.