ceviz lekesi

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sonbahar aylarında taze cevizlerin olması nedeniyle yeşil cevizi sevenler taze cevizin tadına hayır diyemezler. Taze cevizi yerken cevizin yeşil kabukları yeşil boya olarak ellere bulaşmaktadır. Taze cevizin kabuğunda bulunan sıvı boya halinde ellere ve giysilere rahatça bulaşmaktadır. Bu sıvı madde yeşil boya olarak elde ve giysilerde kalmaktadır. Cevizin bu lekesini çıkarmak çok zordur. Ceviz lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri kullanarak ceviz lekesi çıkarılmaya başlanır. Ellere ve giysilere bulaşan ceviz lekesi nasıl giderilir diye endişe etmekte olabilirsiniz. Ceviz lekeleri kalıcı ve kendiliğinden çıksın diye beklerseniz uzun bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Ceviz lekesini ne geçirir diye soracak olursanız bu sorularınıza cevap verilecektir. Ceviz lekesini çıkarmada en etkili yöntemleri sizlere anlatmak bizim görevimizdir.

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Taze yeşil ceviz yerken cevizin lekesini ellere bulaştırmamak için en iyi yöntem elinize bir eldiven giymeniz daha güvenli olur. Bu sayede elleriniz ceviz lekesinden kurtulmuş olur. Eldiven giyerek cevizleri daldan toplarken daha güvenli olur ve leke olmaz. Ellere bulaşmış olan ceviz lekesini çıkarmanın yöntemlerinden birisi sirkeyle leke çıkarmaktır. Bir kaşık sirkeyi, bir bardak suyla karıştırın ve bu karışımda ellerinizi biraz bekletin. Bu bekleme sırasında sirkenin çok etkili bir çözücü olduğunu göreceksiniz. Ceviz lekesi kalktıktan sonra ellerinizi sabunu suyla yıkamalısınız. Ceviz lekesi elde kuruyup kararmış ise ceviz karasını ne geçirir diye merak edebilirsiniz. Bu merakınızı gidermek için diğer bir yöntem ise ellerinizi ilk önce çamur veya kille yıkayın. Daha sonra suyla sirkeyi bir kapta karıştırın ve ellerinizi biraz bekletin. Bu işlemi birkaç kez yaparak eldeki ceviz karası çıkmaya başlayacaktır.

elden ceviz lekesi çıkarma

Ceviz lekesi dudaktan nasıl çıkar diyorsanız bunun için limonu kesin ve dudağınıza sürerek çıkara bilirsiniz. Başka bir leke çıkarma işlemi de sirkeyle dudakları birkaç kez siliniz. Leke tam olarak çıkmayabilir fakat leke azalmış olur. Bu işlemi birkaç kez yapın. Elindeki ceviz lekesi nasıl geçer sorusu için size verilecek birkaç cevaplarda şunlardır. Ceviz lekesi olan eller suyla yıkandıktan sonra ispirto ile bir bez hazırlayın. İspirtoyu beze dökün ve bezle silmeye başlayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. İspirto yanıcı madde olmasından dolayı dikkat etmelisiniz. Ceviz lekesini elden çıkarmanın diğer bir yolu da Limonu kesin ve ellerinize sürtün. Bu işlemi de birkaç kez tekrarlamanız gerekecektir. Ceviz lekesini ellerden çıkardıktan sonra ellerinize biraz yumuşatıcı kremler kullanınız ve elleriniz yumuşasın. Ellerde ceviz lekesini çıkarma da kullanılan ispirto yanıcı madde olmasından dolayı ellere zarar verebilir. İspirto ile çıkarma işlemi yapmadan önce sirkeyle leke çıkarma işlemi yapınız.

Ceviz Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Taze ceviz yemenin sonucu ellerden başka kıyafetlerde ceviz lekesi olmaktadır. Kıyafetlerden ceviz lekesini çıkarmanın birçok yolları vardır. Bunlardan bir kaçını anlatacağız. Kıyafete bulaşan ceviz lekesi yeni ise hemen sabunlu suyla yıkama yaparak lekenin giysiye yerleşmesini önlemiş olursunuz. Ceviz lekesi kumaşta ve kıyafette kurumuş ise Sirkeyle müdahale etmek gerekir. Sirkeyi Bir pamuğa veya beyaz bir beze batırın ve bastırarak birkaç kez kompres yapın. Daha sonra sirkeli beyaz bir bez ya da pamukla siliniz. Silme işleminden sonra bol sabunlu suyla yıkayıp durulama yapın. Taze yeşil ceviz yerken koyu renk elbise giyerseniz ceviz lekesi gözükmez. Ceviz lekesinden korunmak için ceviz toplarken ellerinize eldiven giyerek ellerinizi daha rahat korumuş olursunuz.

Perdedeki İs Lekesi Nasıl Çıkar? yazısı da ilginizi çekebilir?

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …