Clinkz Rehberi

 

hqdefault (1)

Menzilli – Sırtlayıcı – Kaçış


Yetenekleri

clinkz_strafe_hp1

Strafe

Clinkz yaylım ateşi açar. Saldırı hızını kısa bir süreliğine önemli bir ölçüde arttırır.

clinkz_searing_arrows_hp1

 Searing Arrows

Clinkz’in oklarını ateşle güçlendirerek fazladan hasar vermesini sağlar.

clinkz_wind_walk_hp1

Skeleton Walk

Clinkz, saldırana veya bir yetenek kullanana kadar birimlerin arasında görünmez bir şekilde hareket eder.

clinkz_death_pact_hp1

 Death Pact

Clinkz hedeflediği düşman birimini yer ve onun sağlığının belli bir kısmını kendine saldırı ve maksimum sağlık olarak aktarır.

Biyografi

Büyücü kral Sutherex’in koruyucu hüküm sürdüğü, siyah havuzların yüksek yaylarının katranlı kanlarını topladığı Bleeding Hills’in tabanında bin fersah bir orman – The Hoven. Zamanında Hoven’i korumaya and içmiş, Clinkz, yay yeteneği ile ün kazandı. Büyücü kralın üç yüzüncü yılında, iblis Maraxiform altıncı cehennemden kalkıp, orman üstünde hak talep etti. Büyücü kral, cevaben geri çevrilemez bir büyü yaptı : iblisi öldüren kimseye Sonsuz Hayat bahşedilecekti. Büyüden habersiz, Clinkz, topraklarını iblisin ateşli hücumuna karşı korumak için çatışmaya girdi. Clinkz, Maxiformu altıncı cehennemin kapılarına kadar geri püskürttü. Tam orada ikisi ölümcül bir çatışmaya girişti. Clinkz son okunu bıraktığı esnada, ağır yaralı iblis şiddetli bir cehennem ateşi bıraktı. Ok iblisi vururken, Cehennem ateşi araziler boyunca yayıldı, siyah havuzları tutuşturup, iblisin ölüdğü anda Clinkz’i canlı canlı yaktı. Okçu yanarken, o korkunç durumda, tam da ölme anında büyü etkisini gösterip, sonsuzluğa giden macerasında Clinkz’i kemikler ve gazaptan oluşmuş, sonsuza dek cehennemin nefesini taşıyan bir varlık olarak bıraktı.

 

Oynayış

Oyuna başlandığında ilk hedef Orchid Malevolence olmalıdır (itemin adı için Dota 2’ye girmem gerekti :)) Bu item Clinkz’in en baba itemidir. Heromuzun en baba özelliği her lanede kasabiliyor olmasıdır, ben hardlane öneririm. Tam bir herosudur ve pull yapan supportların bir numaralı düşmanlarındandır.

Başlangıç itemi olarak Orchid için gerekli olan sage’s mask’ı muhakkak alın. 2. yeteneğimiz kreplere son vuruş için birebir olduğundan belli bir mana kaybımız olucak, bunun önüne maskla geçmiş olacağız.

Orchid Malevolence ve bota sahipseniz 6 level da olmuşsunuz demektir. (Pusu için 6 olmak şart). 3 kere Searing Arrows, 1 kere Skeleton Walk, 1 kere Strafe ve 1 de ulti… Clinkz’imiz ile düşman ormanında veya tower’a uzak mesafedeki herhangi bir heroyu gözümüze kestirdik. Ormanımıza veya düşman ormanına gidip, ormanda aylak aylak takılan kreplerin en babalarından birine ultiyi attık. Deli dehşet atak ve sağlığa sahibiz.Skeleton Walk’ı basıp gözünüze kestirdiğiniz düşman herosunun dibine kadar gelin(amaç: hızı bizden daha yüksek olan bir heroya, range dolayısıyla daha fazla atak yapabilmek) Şimdi düşmanı susturmamız lazım (susturmaktan kastım Orchid Malevolence’yi kullanmak).Bu arada Searing Arrow’u sağ tıklama ile oto yapmak, muhakkak işinize yarayacaktır. Orchid’i kullandığınız anda strafe’ye basın ve okları düşmana yağdırın… Orchid bittiği halde yaşayan düşman herosunun olması imkansıza yakındır. (imposible is nothing) Bu anlattıklarım sizin seviyenize yakın olan düşman heroları için geçerli elbette….

Power Treads Clinkz’in temel itemlerinden bir diğeridir.Bunlar bittikten sonra düşmanlarımız da belli bir seviyeye gelmiş olacak. Karşıda ani hasar verebilecek (lina, lion vb.) herolar varsa Linken’s Sphere ile heromuzu taçlandırabiliriz (Black King Bar da kasılabilir (lina aghanim yaptıysa örneğin)) Düşman herolarında Linken’s Sphere varsa sizin Orchid’iniz işe yaramayacaktır.Böyle durumlarda ben bir de hex kasıyorum, tercih size kalmış. Oyunu değiştireceğine inandığınız bir carry ise linkeni kasan, hex yapabilirsiniz ( hex: Scythe of Vyse) Bunların yanı sıra daha aktif atağa sahip bir clinkz istiyorsanız Desolator öneririm (çoğunlukla kastığım itemlerden biridir, kim ne derse desin Clinkz’e çok yakışır) Monkey King Bar Channelling skilleri(Shadow Shaman 3. skill, Enigma Ulti, Witch Doctor ulti vb.) bozduğundan Clinkz için kullanışlı bir diğer itemdir. Ciddi Hasarlar için Deadlus da kasılabilir.

Spirit Breaker, invoker, QOP, Death Prophet Clinkz için tehlikeli(counter) herolardır. Bunlara Bounty Hunter, Riki ve Slardar da eklenebilir.
Önerdiğim Skill build (yetenek yapılanması) aşağıdaki gibidir.
skill build clinkz

 

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …