özel ders

Çocuğunuzun Özel Ders İhtiyacı İçin 6 İpucu

Hayatın koşuşturması içeresinde çocuğunuz için dışarıda yardım aramaya zamanınız var mı? Çocuğunuz bir öğretmene ihtiyaç duyup duymayacağını kendisi belirleyemez. Çocuklar artan ders yoğunlukları ve yoğun aile takvimlerine sahipken, bireysel öğretim bir çocuğun çalışmalarına muazzam katkı sağlayabilir. Bazı çocuklar okulda yararlı bir öğretmen ve evde aktif bir ebeveyn ile iyi şeyler yapıyor olsa da diğer çocukların ekstra yardımlar alması bugün için bir mecburiyet haline dönüşebilir. Aşağıda bu gibi durumlara örnekler sunulurken düşen notların telafisi için bir öğretmen aramak, gelecekte çocuğunuz için akademik başarı sağlayacak ve bugün de okulunun tadını çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Notlarındaki istikrarsızlık

Çocuğunuzun en son aldığı nottan daha iyisini yapabileceğini düşünüyorsanız veya genel olarak notlarında ani düşüşler olduğunu fark ettiyseniz endişeleriniz ile ilgili en kestirme yol öğretmeniyle iletişime geçmektir. Sınıf içerisindeki durumunu öğretmeni sizden daha iyi bilebilir. Öğretmeni çocuğunuzun zorluk çektiği kavramları sizle paylaşıp sorunun merkezine sizi daha kısa yoldan götürebilir. Sorun alanını bulduktan sonra notlarını iyileştirmek için bir uzmandan destek alarak harekete geçebilirsiniz.

Zamanı iyi yönetememesi

Çocuğunuzun zaman zaman ödevlerinde ertelemeler yapıyorsa “bu tutarlı bir erteleme değilse ve çocuğunuz hatırlatmaları yok sayıyorsa” bu durum bir sorunun işareti olabilir. Çocuğunuzun ödevlerini ve projelerini ertelemesi giderek iş yükünün artmasına sebep olur. Bunun sonucu ise eğitim faaliyetlerinin aksaması ve çocuğunuzun yeni konulara ayak uyduramaması olacaktır. Bu durumlarla karşılaşmak ise zaman yönetimi, çalışma alışkanlığı kazandırma, kendi kendine güdülenme yeteneği geliştirme, yaklaşan ödevlere ayak uydurma gibi konularda çocuğunuz için bir uzman yardımı alma gerekliliğine işaret etmektedir.

Sürekli kafa karışıklığı

Çocuğunuz belirli konularda defalarca şaşkınlık yaşıyor, başarıyor ama ödevini anlamıyorsa sınıf düzeyindeki beklentilere ayak uyduramamış olabilir. Çocuğunuzun kafasının karışık olduğunu tespit etmek zordur. Çünkü müfredat konuları net değildir. Bir uzman öğretmen yardımıyla bu kafa karışıkları giderilebilir. Gelecek öğrenmeler için bu karışıklıkların giderilmesi ön koşul olup kesinlikle ihmal edilmemesi gerek bir durumdur.

Öz güven eksikliği

Yeni bir kavram ve durum öğrenirken belirsiz hissetmek doğaldır. Yalnız çocuğunuzun dürtüleri bu durum karşısında onu yardım istemek yerine kaçmaya ve gizlemeye itebilir. Çocuğunuza bu durumda gerekli olan tek şey başarma isteğine bağlı olarak kendine güvenen biri olmasından geçmektedir. Bunun için bir uzman yardımıyla bu durum kolayca atlatılabilir. Çocuk yeni derslerine uzman yardımıyla daha güvenli yaklaşacak ve başarma hissiyle kendine güveni yerleşecektir.

Aile her zaman yeterli olamayabilir

Çocuğunuzun yaş ve iş yükünün giderek artması ile bir aile programına sığamayacak kadar çok çalışma süresine ihtiyaç. Okulda anlatılan kavram ve konulara aileler her zaman aşina olmayabilir. Yani her durumda anne babanın çocuğunun ev ödevi ve projelerini yönetmesi mümkün değildir. Bir öğretmen ise çalışmaları planlamayı kolaylaştırır. Sizin zaman ve enerjiniz olmadığında alacağınız bu destek ile işiniz daha kolaylaşacak, çocuğunuzun eğitim hayatında aksamaların bu şekilde önüne geçmiş olacaksınız.

Öğrenme engelleri

Özel dersler disleksi veya görsel iletişim problemi gibi öğrenme bozukluğu tanısı konmuş çocuklar için neredeyse bir zorunluluktur. Çünkü öğrenme zorluğu çeken çocuklar sıklıkla aynı akademik pistte kalabilmek için akranlarından daha fazla çalışmak zorundadırlar. Neyse ki bu çocukların eğitiminde tecrübeleri öğretmenler var ve uzman kişiler onlara konulara hakim olma alışkanlıkları kurma konusunda destek olabilirler. Özel bir öğretmen, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğa daha kolay anlayabileceği yöntemlerle ders anlatıp çocuğunuz için zor olan okulu keyif haline dönüştürebilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …