Çocuklar Ellerini Nasıl Yıkamalı?

Toplumsal sağlığı ilgilendiren en kritik konulardan biri de çocuklara sağlıklı yaşam alışkanlığının kazandırılması. Bunun için ilk adım, aileler tarafından verilecek hijyen eğitiminden geçiyor.

Araştırmalara göre parmak uçlarımızda ve dirseklerimizde, 2 ila 10 milyon kadar bakteri bulunuyor. Tuvalet kullanımının ardından parmak uçlarındaki bu bakteri sayısı, iki katına çıkıyor. Sadece el yıkayarak beş yaş altı çocuklarda ishal ve zatürre gibi enfeksiyonlara yakalanma riskini yüzde 50 oranında azaltmak mümkün.

Çocuklar Ellerini nasıl yıkanmalı?

  • Musluk, kağıt havlu ile açılır.
  • Eller suyla ıslatılır. Ardından bilekleri de içine alacak şekilde avuç içi, ellerin üzeri, parmak araları ve tırnak dipleri en az 30 saniye boyunca sabunla ovalanır.
  • Eller bol su ile durulanır, ardından kağıt havluyla kurulanır. Ellerin nemli kalması, mantar gibi mikroorganizmaların hızla üremesine neden olabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

bıldırcın yumurtası kas

Bıldırcın Yumurtası Kas Yapar Mı?

Bıldırcın yumurtası protein bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası kas yapar mı sorusuna …