Çocuklara Eğitim Vermek

Çocuklara Eğitim Vermek Konusunda Beş Altın Kural

Çocuklarımız eğitilmek için birer hazinedir. Bebekliklerinden itibaren bizim öğrettiklerimizi uygulayacak olan geleceğimizdir çocuklarımız. Bu sebeptendir ki çocuklarımızın eğitimi son derece önemlidir. Onlar bizim aynamızdır. Onlar geleceğimize umutla bakmamızı sağlayan, ışık saçan birer cevherdir. Hem akıl eğitimleri, hem alışkanlıkları hem de karakteristik alışkanlıkları konusunda ki eğitimleri çok önemlidir.

Çocuklarımıza, çeşitli cezalar vermek veya onların yapması gereken işleri onların yerine bizim yapmamız doğru bir davranış değildir. Evet çocuklara cezalar pek tabii ki verilmelidir. Fakat bu cezalar karanlık odalara kapatmak gibi çocuğun psikolojisibi derinden sarsacak şekilde olmamalıdır. Bir ebeveynlerin ev içerisinde ve dış sosyal ortamlardaki davranışlarımızda çocuklarımızın eğitimlerinin bir parçasıdır. Onların yetişkin birer birey oldukları zamanki davranışlarını aslında çocukluk dönemindeki aldıkları eğitimleri belirler. Bu yüzden aklı başında, düzgün davranabilen ve vicdanlı bireyler yetiştirmeliyiz. Kendi işlerini kendilerinin yapabileceğini onlara öğretmeliyiz. Ayakkabısını bile giyerken mızmızlık edebilirler ya da kendi başına yiyebilecekken yemeklerini bizden isteyebilirler. Onların bu isteklerine yardım etmek onlara yardımcı olmaktan çok her işi başkalarından beklemelerine sebep olabilecek yanlış davranışlar ortaya çıkarabilir.

Gerek ev yaşantısı içerisinde gerek ise dışarıdaki yaşantısında belirli sınırlar koymalıyız çocuklarımıza. Belirli sınırlar ve kurallar dahilinde davranmalarını sağlamak onların yararına bir davranıştır. Çocuklarımıza “hayır” cevabını kabul edebilmeyi öğretmeliyiz. Onların vakit geçirmesi için sürekli televizyon, bilgsayar veya cep telefonu gibi şeylerle oyanlansınlar dememeliyiz. Çocuklarımızın aile bireyleri ile kaliteli vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Çocuklarımızın eğitimi için en önemli beş kuralı ise şöyle sıralayabiliriz.

– Aile içerisinde tüm etkileşimde bulunduğu aile bireylerinin birbirlerine karşı olan davranışları çocukların eğitiminin temel öğesini oluşturur.

– Çocuklarımız, ev içerisinde ve dışarıda sınırlarını ve kurallarını bilmelidir.

– Çocuklarımıza, geçerli bir nedenden ötürü söyleniyor ise “hayır” cevabını kabul edebilmeyi öğretmeliyiz.

– Çocuklarımızın televizyon, bilgisayar veya cep telefonu gibi şeylerle boşa vakit harcamasından ise onlarla kişilik gelişimleri için kaliteli vakit geçirmeliyiz.

-Başına her hangi bir şey geldiğinde veya kendini kötü hissettiğinde güvenmesi gereken kişinin siz olduğunuzu öğretmelisiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …