çocuklarla seyahat

Çocuklarla Seyahat Edenler için 20 İpucu

Evet, çocuklarla seyahat biraz zor geçebilir. Bugünlerde özellikle çok çocuklu aileler tatile gitmeyi neredeyse akıllarından bile geçiremiyorlar. Çocuğun yaş durumu da seyahatinizi etkliyor. Bir bebek ile okul çağındaki bir çocuğun seyahatinizi etkileme derecesi birbirinden farklıdır. Eğer tatil planı yapıyorsanız çocukların isteklerini, ihtiyaçlarını ve beklentilerini iyi bilerek yola çıkmak en iyisi olacaktır.

Acele etmeyin.

Seyahat planları yapmadan önce çocuklarınıza ekstra zaman tanımalısınız. Çocukların yemek, tuvalet gibi ihtiyaçları için seyahatlerinizde onlara zaman ayırmalı ve aceleci davranmamalısınız. Kısıtlı zamanlar ve programlarda çocuklar daha çok strese girer ve seyahatleriniz daha problemli geçebilir.

Rezervasyon yaptırın.

Seyahate çıkmadan kampta ya da otelde nerede kalacaksanız öncesinde rezervasyon yaptırmalısınız. Nerede konaklayacağınızı belirlemezseniz seyahat sonunda acıkmış ağlayan çocuklar ile kararsız bir şekilde kalırsınız. Varış noktasına ulaştığınızda kalacak bir yer bulamazsanız yorgun düşen çocuklarınız ile yeniden yollara dökülmeniz gerekebilir. Bu durum da çocukların pek hoşuna gitmez, ihtiyaçları hemen karşılansın ister ve huysuzluk yaratabilirler.

Fotoğraf makinesi verin.

fotoğraf makinesi

Çocuklara fotoğraf makinesi vermek, onların çevresini gözlemlemesi ve ilgi çekici noktalara odaklanmasını sağlayacaktır. Bir şeyler ile oyalanan çocuk daha sorunsuz bir seyahat geçirmenize imkan tanıyacaktır. Çocukların yaş durumlarına uygun olarak ilgilerini çekebilecek materyaller verirseniz çocuğunuz yeni şeyler keşfederken yolculuk daha kolay geçer.

İklime hazırlıklı olun.

çocukla seyahat rehberi

Havanın ve arazinin durumuna göre giyinmiş çocuklar daha rahat eder, mutlu olurlar. Çocuk üzerine uygun kıyafetler giyerse daha rahat hareket eder, kısıtlanmaz ve seyahatte de sorun yaşanmaz.

Tuvalet eğitimi için önlemler alın.

Küçük çocuğunuza tuvalet eğitimi verirseniz rahat bir seyahat geçirmeniz daha olası olacaktır. Eğer tuvalet eğitimini tamamlayamadıysanız çocuğunuzun küçük kazalar geçirmesi ve altını ıslatması kaçınılmazdır. Seyahatlerde yanınıza aldığınız bavulda yeterince kıyafet olmalı, ıslak elbiseler için de küçük poşetleriniz olmalıdır. Islak çamaşırları temiz olanlarla karıştırmamak için ayrı paketleriniz olmalıdır.

Hiperaktiviteye hazır olun.

Yürümeye başlayan çocukları yerinde oturtmak ve uzun süre sakin tutmak mümkün değildir. Çocuk dostu uygulamalar sayesinde uçakla seyahat ederken yanınıza oyuncak kutusu almalısınız. Oyunların olduğu tablet ya da telefondan da yardım alarak çocuğunuzu yolculuk boyunca oyalayabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanın.

Yürümeye başlayan çocuklar tren, otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmeyi zevkli bulur ve sıkılmaz. Toplu taşımaya binen çocuk etrafını inceleyip kalabalığa bakarken yeni durumlarla karşılaşır ve bu seyahatleri daha çok sever.

Güvenlik görevlilerinden yardım alın.

Seyahat sırasında çocuğunuzu kaybettiğinizde görevliler ile hemen irtibata geçin ve yardım alın. Kalabalık yerlerde güvenlik görevlisini hemen durumdan haberdar edin ve en iyi yolu izleyin.

Bakterileri kontrol altında tutun.

Yolculuk esnasında anti bakteriyel mendil veya el sterilize edici jelleri çantanızda bulundurun. Hijyen anlamında temizliğinden emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyin ve çocuklarınıza da yedirmeyin. Yemek için kullanılan çatal, kaşık, bıçak bazen mikrop yaratabilir ve dezenfekte edilmezse çocuğunuza hastalık bulaştırabilir.

İlk yardım yapmayı öğrenin.

ilk yardım çocuk

Çocuklarınız için her şeyi doğru yapsanız bile tatilde hastalanmalarına engel olamayabilirsiniz. Yanınızda bulunduracağınız ilk yardım paketi ile çocuğunuza hemen müdahale etmelisiniz. Eğer durumu iyileşmezse hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Büyük çocukların kendi çantalarını hazırlamalarına izin verin.

çocukla seyahat

Çocuklarınıza seyahat esnasında yanında istediği şeyleri çantasına koymasını ve düzenlemesini söyleyin. Kendi ihtiyaçlarını bilen ve düzenleyen çocuk bunları kendisi taşıyarak da sorumluluk sahibi olur. Çantasından seyahat sırasında istediklerini alabilen çocuk daha sorunsuz zaman geçirir. Çocuğunuz çantasını düzenledikten sonra siz de bir göz atmayı unutmayın.

Etkinlikler hazırlayın.

Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız saatte bir sunacağınız etkinlikler ile çocuğunuz daha mutlu zaman geçirir. Elle bulmaca, minik boyama kitapları, çıkartmalar gibi materyaller yardımı ile çocuğunuzun sıkılmasına izin vermeyin.

Rötar halinde oyun oynamaya hazır olun.

Seyahatiniz beklediğiniz süreden daha uzun sürecekse çocukların sıkılmasını engellemek çok zor olacaktır. Bunun için ailecek eğlenceli vakitler geçireceğiniz oyunlar üretmelisiniz. Alfabe oyunu, sessiz sinema gibi alternatifler zamanın daha çabuk geçtiğini hissettirecektir.

Küçük atıştırmalıklar hazırlayın.

Çocuklarınıza uzun yolculuk sırasında vereceğiniz aperitif yiyecekleri küçük paketler halinde yanınıza alınız. Sıkıldıkları anda hemen vereceğiniz atıştırmalık onları yeniden motive edecektir. Bir şey istediklerinde çantanızdaki atıştırmalık ile onu sakinleştirebilirsiniz.

Seyahat günlüğü tutmalarını önerin.

Seyahat sırasında çocuğunuz gördüğü ilginç şeyleri, yiyecekleri paylaşsın diye minik bir defter verebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz yerden kartpostal alarak arkasına duygularını yazmasını isteyebilirsiniz.

Kullandığı ilaçları unutmayın.

Seyahat listenizde olması gereken ilaçları ve ilk yardım setlerini mutlaka taşımalısınız. Ağrı kesici şurupları, antibiyotikleri olan çocuğunuzun sağlığı için bunları ve saatlerini aksatmamalısınız.

Tanıtım kartı hazırlayın.

Seyahat esnasında çocuklarınızın kaybolmaması için bileklerinde telefon numaranız ya da çantasında ulaşım bilgileriniz mutlaka yer almalıdır. Çocuklarınız kaybolursa size hemen ulaşmaları için bu bilgileri çocuğunuzun taşıması çok önemlidir.

Pasaportlarınızı kontrol edin.

Seyahat öncesinde çocuklarınızın pasaportlarını inceleyin ve yenilemek için geç kalmayın. Son dakika olumsuz bir durumla karşılaşmamak için tüm işlemlerinizi tamamlayın.

Bebek bezlerini unutmayın.

çocuk bezi

Bebeğiniz için kullandığınız bezleri mutlaka yanınıza almalısınız. Islak mendilin de yanınızda olması küçük kazalarda size kolaylık sağlayacaktır. Bunları çantanıza aldığınıza emin olup seyahate çıkmanız yararınızadır.

Çocuklarınızın fikrini alın.

Büyük çocuklarınızı tatil planlarınıza dahil edin ve onlardan küçük kardeşleri konusunda yardımlar alın. Büyükleri ikna etmek daha kolay olacağından küçük kardeşlerinin sorumluluğunu onlara vermekten çekinmeyin.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …