Çölyak Nedir? Çölyak Belirtileri Nelerdir?

İsmi duyulsa bile ne olduğu pek anlaşılmayan hastalıkların arasında Çölyak da var. Özbağışıklık sistemi hastalıklarındandır demek daha aydınlatıcı olabilir. Çölyak hastalığı kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili olan, ince bağırsaklarda görülen, genetik etkiler taşıyan, çok önemli bir alerji rahatsızlığıdır.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalıkta kişinin buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan, adına da gluten denen proteine karşı gösterdiği büyük tepki söz konusudur. Sindirim işleminin tamamlandığı ince bağırsaklarda bulunan ve adına villus çıkıntıları denen oluşumlar besinlerin kana karışması için gerekli olan vücut formlarıdır. İşte çölyak hastalığı glutenin bu yapıları bozmasıdır. Villuslar glutenle karşılaşınca deforme olup çalışamaz hale gelirler. Çölyak hastalığının belirtileri sindirim olayı ile ilgili olduğu için yaşa göre zayıf olma, kansızlık, iştahsızlık, büyük tuvalet ihtiyacının artması, karın bölgesinde olan şişlik şeklinde görülür. Ayrıca ciltte döküntüler ve ağız bölgesinde olan aftlar da belirtileri arasındadır.

Hastalığın Teşhisi

Bağışıklık sistemi hastalıklarından olduğu için hastalığın teşhisi alerji testleri ile olmaz. Kesin tanı ancak kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile konabilir. Bu yüzden tedavisi de biorezonans ya da alternatif tıp gibi yöntemlerle gerçekleşemez. Gluten proteinine karşı vücudun verdiği tepkiyi önlemenin tek çaresi gluten ihtiva eden besinlerden uzak durmaktır. Diyete uyup kendini iyi hisseden hastalar hastalığın görülmediği zamanlarda bile bu rejimi bozmamalıdırlar. Onların beslenmesinde mısır, pirinç, soya ve patates unu diğer tahılların yerini almalıdır.

Başka Riskler de Taşıyor

Dikkat edilmezse gluten enteropatisi olarak bilinen bu hastalık, büyüme geriliği, aşırı kansızlık, kısırlık, lenfoma ve bağırsak kanserlerine neden olabilir. Bu yüzden altını çizerek söylemek gerek; çölyak hastaları ömür boyu sürmesi gereken bir diyet programına uymak zorundadırlar.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …