Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığıyla Nasıl Baş Edilir?

Crohn’s hastalarının sık ishale maruz kalmasının nedeni “bağırsak astarındaki normalde suyu emen hücrelerin hasar görmesi ve bunun sonucu olarak dışkıların daha sıvı olması” diyor gastroenterolog ve yardımcısı Doç. Dr. Louis Cohen. New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nden Icahn Tıp Fakültesi. “Aynı zamanda,” iltihap, gevşek dışkılar ve sıklık oluşturan “normal bağırsak hareketinin kasılmalarını ve sinirlerini kontrol eden sinirleri ve kasları tahrip eder” diye de ekliyor.

Cohen, sürekli tuvalete gitme isteği, sürekli silme cildinizi tahriş edebilir. Ve anal fissür gibi daha zahmetli komplikasyonlara neden olabilir. Çatlaklar, anüs kaslarınızdaki küçük akıntılar, bir bağırsak hareketinden sonra düzgün bir şekilde temizlenmesini zorlaştırır.

Crohn Hastalığında İshal’i Yen!

Rahatlığa ilk adımınız ishal bölümlerini sınırlamaya çalışmaktır. Cohen, tezgâhın üstünde duran anti-ishal ilaçları kullanışlı olabilir. Fakat gastroenterologunuzdan bir tane almadan önce tavsiye isteyin. Anti ishallerin belirtileri hafiflettiğini veya maskelediğini de unutmayın; İshalin altında yatan nedeni tedavi etmezler.

Diyet değişiklikleri ayrıca ishal kontrolünde yardımcı olabilir. Bazı Crohn hastaları, kafein, yağlı ve baharatlı gıdalar, laktoz (süt), bazı yüksek lifli yiyecekler, alkol ve tanıdığınız diğer öğelerin tetikleyicileri gibi sınırlandırıcı tahriş edicilerin yardımcı olabileceğini keşfederler.

Diyetlerin tamamı Crohn’un belirtilerini kontrol altına almaya yardımcı olmak için hazırlanıyor. Biri “düşük artık” diyet olarak adlandırılır. Tam tahılları, sütleri ve tüm meyve ve sebzeleri ortadan kaldırarak muzları ve patatesleri (ciltsiz) kurutarak, bağırsak hareketlerinin sıklığını ve hacmini azaltmayı amaçlıyor; bu da teorik olarak ishal sıklığını azaltacaktır. Mart 2017’de Journal of Nutrition’da yayınlanan bir gözden geçirme, IBD’yi kontrol etmek için kullanılan çeşitli diyetlere baktı ve düşük kalıntılı bir diyetin sıklıkla kullanıldığını ancak kanıtlarla tam olarak desteklenmediğini buldu.

Crohn İçin Rahatlatıcı Bir Kaç Yöntem

Bazen ishallerden kaçınamazsınız ve bu cildi tahriş edebilir. Bu acı meseleyi tedavi etmek ve bunları önlemek için şunları yapın:

  • Dikkatlice temizleyin. Tuvalete gittikten sonra, tuvalet kâğıdından ziyade, yıkanabilir mendiller veya bebek mendilleri gibi nemli mendilleri kullanın (sadece parfüm ve alkolsüz olduklarından emin olun).
  • Sert sabunları kullanmayın. Duş alırken veya yıkanırken, bölgeyi ılık suyla durulayın ve yalnızca hafif veya hiç sabun olmadan yıkayın. Sürtünmeden, kurumaya bırakın veya havayla kurumasına destek olun.
  • Oturma banyosu deneyin. 15 dakika boyunca ılık su banyosunda bekletin.
  • Bir bariyer kremi kullanın. Petrol jöle, Akropol veya hatta bebek bezi kremi geride rahatsız edici bir durum yatıştırmaya yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka uygulayın, böylece cilt hala nefes alabilir hale gelecektir.
  • Sıkılaştırıcı astarları kullanmaktan kaçının. Nemi hapseden rahat, nefes alabilen iç çamaşırı giyin.
  • Ayağa kalk. Uzun süredir ağrıtarak oturmanız tahrişe neden olabilir, bu nedenle bir masa işiniz varsa saatte birkaç kez kalkın.

Son olarak, acınız bu yöntemlere cevap vermezse, doktorunuzla konuşun. “Anal fissür gibi komplikasyonların olmadığından emin olmak isteyin” Anal kasları rahatlatmak için diğer ilaçları kullanabilir ve iyileşene kadar rahat etmesini sağlamak için bölgeyi uyuşturabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …