Crystal Maiden Rehberi – Support Yapılandırma

crystal maiden

Menzilli – Destek – Engelleyici – Ani Hasar – Ormancı

Yetenekleri

crystal nova

Crystal Nova

425 birimlik yarı çaptaki düşman birliklerine hasar veren ve yavaşlatan bir buz patlaması oluşturur.

frostbite

Frostbite

Düşman kahramana saniyede 50 hasar verir ve dondurur. Bu yetenek ile düşman yerinden kıpırdayamaz ve herhangi bir yetenek kullanamaz. Yetenek yükseldikçe süresi artar ve tekrar kullanmak için gerekli süre azalır. Yaratıklara ise 10 saniye boyunca vurur.

brilliance aura

Arcane Aura

Oyundaki tüm dost birimlerin fazladan mana yenilemesini sağlar. Yakınlıkları önemli değildir. Crystal Maiden hayatta olduğu sürece bu aura etkindir.

freezing field

Freezing Field

Crystal Maiden’in ulti yeteneğidir. 835 birimlik yarı çapta etkin olan bu büyü, alan içerisinde bulunan düşman birimlerine rastgele hasar verir ve yavaşlatır. 10 saniye boyunca süren bu yetenek, sersemletme(stun), sessizleştirme(silence) gibi yeteneklerle yarıda kesilebilir.

Biyografi

Ilıman bir krallıkta dünyaya gelen ve ablası Lina ile beraber yetişen Crystal Maiden Rylai, büyüdükçe içindeki buz yöneliminin çevresindekiler için tehlike yarattığının farkına vardı. Dinlenmek için durduğunda su kaynakları ve nehirler kısa bir sürede donuyordu; olgunlaşan meyveler buz tutuyor ve meyve bahçeleri buzdan birer labirente dönüşüp kuruyordu.

Çileden çıkan ailesi Lina’yı ekvatora gönderirken; Rylai kendisini Icewrack’in buzlu kuzey krallığına sürgün edilmiş olarak buldu. Burada, Blueheart Glacier’de inzivaya çekilmiş bir buz büyücüsü tarafından eğitime alındı. Uzun çalışmaları sonrasında büyücü onun münzevi eğitimi için hazır olduğunu söyledi ve ona kendi yerini verdi. Buzulun içinde bin yıllık bir kış uykusuna yatan Rylai’nin Frozen Arts ustalığı giderek daha da arttı ve bu konudaki bilgisi ve ustalığı emsalsizleşti.

Oynayış

İtem Yapılandırması

Crystal Maiden, bir diğer adıyla Rylai Crestfall, oyunun en iyi destek(support) herosudur. Tamamen yanındaki sırtlayıcı kahramını destekler. Güvenli hatta(safelane) kahramanıdır. Alması gereken ilk item, kurye ve izleyici gözdür. İzleyici gözün ikisini de alabilir, birini varsa diğer destek herosuna da bırakabilir.

Bunun haricinde tango ve tranquil bot parçası olan wind lace alabilir. İlk tamamlaması gereken itemi tranquil bottur. Çünkü temel hızı çok düşüktür ve dayanıklılık yönünden çok kırılgandır. Tranquil bot ile sağlık yenilemesi ve hareket hızı arttırılır.

Tranquil botu yaparken izleyici ve nöbetçi göz alımına devam eder. 2 dakikada bir çıkan rünü alarak altın ihtiyacını karşılayabilir. Frostbite yeteneği ormandaki tarafsız yaratıklara çok uzun süre vurduğundan, onlar için etkili olmaktadır. Ormandaki tarafsız yaratıkları çekebilir veya tek başına öldürebilir. Ayrıca tome of knowledge ile belirli seviyede deneyim kazanabilir.

İkinci alması gereken item ise blink dagger olmalıdır. Bu süre zarfında sırtlayıcı heroyu desteklemek için düşman takım kahramanını frost nova ve frostbite yetenekleriyle rahatsız edebilir. Blink dagger’ı aldıktan sonra ise glimmer cape, black king bar, aghanim scepter alabilir.

Aghanim Scepter ile birlikte ultisi olan Freezing Field yeteneği gelişir. Bu yeteneğe 2,5 saniye maruz kalan düşman birimleri ayrıca frost bite ile kımıldayamaz. Doğal olarak bu yetenekten daha fazla etkilenir.

Crystal maiden rehberi elbette bu kadar bilgi ile sınırlanamaz. Yeteneklerin dağılımı da en az item yapılandırması kadar önemlidir.

Skill Yapılandırması

 1. Frostbite
 2. Arcane Aura
 3. Crystal Nova
 4. Frostbite
 5. Frostbite
 6. Freezing Field
 7. Frostbite
 8. Crystal Nova
 9. Arcane Aura
 10. Talent(Eğer düşman kahramanları büyü ağırlıklıysa %15 büyü direnci seçilebilir. Değilse +60 hasar)
 11. Crystal Nova
 12. Freezing Field
 13. Crystal Nova
 14. Arcane Aura
 15. Talent(+125 kullanma menzili)
 16. Arcane Aura
 17. boş
 18. Freezing Field
 19. boş
 20. Talent(Eğer yeterince item kasamadıysanız ve oyunun uzayacağı kesinse +120 altın/dakika seçilebilir. Değilse kesinlikle +50 Freezing Field hasarı)
 21. boş
 22. boş
 23. boş
 24. boş
 25. Talent(+1,5 saniye frostbite süresi)

25. seviyede verilen +1,5 saniye frostbite süresiyle 4,5 saniye kadar düşman kahramanı dondurması mükemmel bir destek olmasını tetikler.

Ayrıca glimmer cape itemiyle birlikte freezing field yeteneğini kullanması, görünmez olduğu halde düşmanlara vurmasını sağlar. Bu da ultisinin bozulmasını zorlaştırır.

Silencer gibi sessizleştirme yeteneği olan bir kahraman, hem en büyük dostu, hem en büyük düşmanı olmaktadır. Bunun haricinde Sven, Tidehunter gibi alan etkili sersemleten herolar da rylai karşısında üstünlük gösterir. Aslında Crystal Maiden antisi düşünülerek alınmaz. Takımda mana ihtiyacı olan ve manaya dönük geliştirme yapamayacak sırtlayıcı kahramanlar için alınır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …