d vitamini

D Vitamini Eksikliğinin Sakıncaları

Güneşten uzakta olanlarda, süt ve süt ürünlerine alerjisi olanlarda ve vejeteryan olan kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir. Güneş ışığından vücuda alınan bir vitamin olan D vitamini az da olsa besinlerde bulunmaktadır. Bunlar bazı balık türleri, balık yağları, yumurta sarısı, tahıllar ve süt ürünleridir.

D vitamini kalsiyumunun geri emilimini yapan böbreklere yardımcı olduğundan kemikler için oldukça gerekli bir vitamindir. D vitamini eksik olan kişilerde kemik dokusu tam olarak mineralize olamadığından dolayı kemik bozukluğu hastalığı olan raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Bunun yanı sıra D vitamini eksikliği raşitizm haricinde birçok hastalığa da neden olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği ve Oluşabilecek Riskler

Kişide kemik ağrısı ve kas zayıflığı D vitamini eksikliği olduğunu gösterebilir. Fakat belirti görülmese bile bazen D vitamini eksikliği görülebilmektedir. D vitamini eksikliğinde oluşabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

– Yetişkin insanlarda bilişsel sorunlar

– Çocuk bireylerde astım

– Kardiyovasküler hastalıklardan dolayı ölüm riskinin artması

– Kanser

Yapılan araştırmalar sonucu D vitaminin diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önlenmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri

– Gün içerisinde gerekli olan miktarda D vitamini içeren yiyecek tüketmemek: Özellikle vejetaryen olan kişilerde yaygın olarak karşılaşılan bu neden balık, balık yağları, süt ürünleri, biftek gibi hayvan ürünleri tüketmemekten oluşabilir.

– Güneş ışığını yeterli miktarda alamamak: Vücut D vitamini en iyi ve en kolay güneş ışığı ile temas ile üretebilir. Evden fazla dışarı çıkmayanlar, kuzeye yakın bölgelerde yaşayan insanlar D vitaminini yeterli alamamaktadır.

– Koyu tenliler ve yaşlı olan kişiler: İnsanda bulunan melanin pigmenti güneşe maruz kalındığında D vitamini üretimini uyarır. Yapılan araştırmalarda koyu tenli ve yaşlı olan kişilerde D vitamini eksikliğinin daha çok ortaya çıktığı görünmektedir.

– Böbreklerin vücuttaki D vitamini aktifleştirememesi: Yaş ilerledikçe böbreklerin D vitaminin aktifleştirme becerisi azalır. Bu yüzden D vitamini eksikliği görülür.

– Kilonun normalden fazla olması: Vücut kitle indeksleri 30 ve daha üstü olan kişilerde D vitamini eksikliği görülmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …