d vitamini
Sağlık 38 0

D Vitamini Eksikliğinin Sakıncaları

Güneşten uzakta olanlarda, süt ve süt ürünlerine alerjisi olanlarda ve vejeteryan olan kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir. Güneş ışığından vücuda alınan bir vitamin olan D vitamini az da olsa besinlerde bulunmaktadır. Bunlar bazı balık türleri, balık yağları, yumurta sarısı, tahıllar ve süt ürünleridir.

D vitamini kalsiyumunun geri emilimini yapan böbreklere yardımcı olduğundan kemikler için oldukça gerekli bir vitamindir. D vitamini eksik olan kişilerde kemik dokusu tam olarak mineralize olamadığından dolayı kemik bozukluğu hastalığı olan raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Bunun yanı sıra D vitamini eksikliği raşitizm haricinde birçok hastalığa da neden olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği ve Oluşabilecek Riskler

Kişide kemik ağrısı ve kas zayıflığı D vitamini eksikliği olduğunu gösterebilir. Fakat belirti görülmese bile bazen D vitamini eksikliği görülebilmektedir. D vitamini eksikliğinde oluşabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

– Yetişkin insanlarda bilişsel sorunlar

– Çocuk bireylerde astım

– Kardiyovasküler hastalıklardan dolayı ölüm riskinin artması

– Kanser

Yapılan araştırmalar sonucu D vitaminin diyabet, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önlenmesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri

– Gün içerisinde gerekli olan miktarda D vitamini içeren yiyecek tüketmemek: Özellikle vejetaryen olan kişilerde yaygın olarak karşılaşılan bu neden balık, balık yağları, süt ürünleri, biftek gibi hayvan ürünleri tüketmemekten oluşabilir.

– Güneş ışığını yeterli miktarda alamamak: Vücut D vitamini en iyi ve en kolay güneş ışığı ile temas ile üretebilir. Evden fazla dışarı çıkmayanlar, kuzeye yakın bölgelerde yaşayan insanlar D vitaminini yeterli alamamaktadır.

– Koyu tenliler ve yaşlı olan kişiler: İnsanda bulunan melanin pigmenti güneşe maruz kalındığında D vitamini üretimini uyarır. Yapılan araştırmalarda koyu tenli ve yaşlı olan kişilerde D vitamini eksikliğinin daha çok ortaya çıktığı görünmektedir.

– Böbreklerin vücuttaki D vitamini aktifleştirememesi: Yaş ilerledikçe böbreklerin D vitaminin aktifleştirme becerisi azalır. Bu yüzden D vitamini eksikliği görülür.

– Kilonun normalden fazla olması: Vücut kitle indeksleri 30 ve daha üstü olan kişilerde D vitamini eksikliği görülmektedir.

Kaç yıldız verirdiniz?
Ortalama: 0 (Toplam: 0)

Selim Çayır {Selim Çayır}

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir