dekorasyon

Dekorasyonun Pratik Büyüsü

Eski turizmci Gonca Pekerkan ve kız kardeşi eski bankacı Neşe Türkseven dört nesildir dikiş diken aile genlerine daha fazla karşı çıkamayarak birbirinden farklı kumaş, desen ve büyüklükte hazırladıkları yastıklarını Artnego markası adı altında üretiyor. Pekerkan, bir şeyler tasarlayıp dikmek çok hoşuna gittiği için ilk önce hobi olarak kendi zevkine uygun yastıklar dikmiş. Ardından arkadaşlarına hediye olarak kendi diktiği yastıkları vermeye başlamış ve dikkatleri o zaman çekerek ilk siparişlerini arkadaşlarından almış. Siparişler arttıkça kardeşi Türkseven, bu işi bir mesleğe çevirmelerini teklif etmiş ve Artnego hayat bulmuş. İlk bir buçuk sene evdeki dikiş makinesi yetmiş ancak ardından eve sanayi tipi dikiş makineleri taşınmaya başlamış. Ev dolunca Beşiktaş’taki ilk atölye açılmış, ardından misafirlerin ağırlandığı showroom ile üretim yeri ayrı ayrı Çemberlitaş’ın tarihi sokaklarına taşınmış.

“Müşterilerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz ve bu onları çok mutlu ediyor.” diyen Pekerkan kişiye ve günlere özel tasarımların oldukça popüler olduğunu belirtiyor. Bu koleksiyonların yanı sıra bazı A segment mobilya firmalarına, organizasyon firmalarına, beş yıldızlı otellerin VIP odalarına, çocuk firmalarına, restoran ve kafelere de yastık tasarlayıp üretiyorlar.

İlk başladıkları zaman üç boyutlu şekiller verilen keçe yastıklar yapmışlar. Ardından patchwork, saçaklı modeller, ikat desenleri, payetliler, çift renkli payetliler ve kürkler takip etmiş. Kumaşlarını Türkiye dışında İspanya ve İtalya’dan da tedarik ediyorlar. Yastıkları sadece koltuğunuzun sağ ve sol köşelerine koymamanızı, bol bol farklı ölçülerde kullanarak hatta kare, dikdörtgen ve yuvarlak yastıkları birlikte kullanmanızı tavsiye ediyorlar. Şu anda en popüler olan ölçünün 45×45 cm ve 50×50 cm olduğunu belirtiyorlar.

İnsanlarda koltuklarının renginde yastıklar almak gibi bir anlayış olduğunu ve bunun aslında tam tersini yapmaları gerektiğini ekliyorlar. Yastıklarınızı yerleştireceğiniz alan için birbirinin rengini ortaya çıkaracak tonlar seçmenizi tavsiye ediyorlar. Şu anda en beğenilen renk kombini gri ve sarı tonları olsa da yeni sezon alışverişinizde sonbahar için turuncu ve kavuniçi tonlarını kahve ve toprak tonlarıyla kombinlemenizi tavsiye ediyorlar. Kırlentin yanı sıra yer minderleri, önlük, yatak örtüsü, koltuk ve yatak şalı yapmış olsalar da ana ürünleri yastıktan uzaklaşmıyorlar. Tasarımlarını Türkiye’nin dört bir yanına ve Almanya, Katar, Dubai, Avusturya’ya kadar gönderiyorlar.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

havlu kenarı

Havlu Kenarı Modelleri Hakkında

Kadın olmak bir başka olgu. Kendi içinde son derece oldukça güzel yönleri var. Kimi kadınlar …