Deniz Tutması Nedir? Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

Deniz tutması, özellikle denizin dalgalı olduğu durumlarda, deniz taşıtında bulunan kişinin maruz kaldığı geçici bir rahatsızlıktır. Genellikle baş dönmesi ve mide bulantısıyla kendini belli eder. Bu belirtilerin yanı sıra, kulak çınlaması, göz kararması, baş ağrısı, çarpıntı da yaşanabilir.

Deniz tutmasının esas nedeni, vücudun dengesizliği, sallanmasından ileri gelir. Bunun yanı sıra psikolojik durumlar da deniz tutmasını tetikleyebilir. Temelde vücudun dengesini sağlayan ve kulakta bulunan salyangozla alakalı olduğu bilinmektedir.

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

Öncelikle deniz seyahati yapacak kişinin hafif ve bulantıyı önleyecek gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Mümkünse az yemek deniz tutmasını engelleyebilir. Denizde oluşan dalgaları izlemek deniz tutmasını tetikler. Ayrıca bir yakın, bir uzağa bakmak da deniz tutmasına neden olabilir. Deniz taşıtında mümkünse yatmak, oturmak deniz tutmasına iyi gelir. Kitap okumak da rahatsızlığı tetikleyebilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …