denizli gezi rehberi

Denizli Gezi Rehberi – Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli antik çağlardan günümüze kadar bir çok ırk ve millete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yeni sıra meşhur olan Denizli horozuyla da tanınan şehir, antik kentler, göller, mağaralar, kaplıca ve travertenler içerir. Denizlide gezilecek yerlerin listesi için Denizli gezi rehberi ‘ni okumaya devam edebilirsiniz.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli’ye gezilecek yerler için gelenlerin muhakkak yanlarında şort ve mayolarını getirmelerini öneriyoruz. Şehir’de bulunan traverten ve kaplıcalar için ihtiyaç listesinin başında geliyor.

Hierapolis Antik Havuz

Deprem sonucunda oluşmuş doğal havuz olan Hierapolis Antik Havuzu, özellikle Roma İmparatorluğu zamanında sağlık merkezi olan Hierapolis’te yer alır. Hierapolis ise Pamukkale ilçesindedir.

Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Hierapolis Antik Havuz

Keloğlan Mağarası

Acıpayam ilçesine bağlı bu mağara 1990’lı yıllara kadar kimsenin dikkatini çekmemiştir. Bu yüzden doğallığını uzun yıllar korumuş olan mağaranın turizme açılması 2003 yılında gerçekleşmiştir. Keloğlanlar Mağarası adıyla da bilinir. Astım hastalığına iyi geldiği düşünülen mağarada traverten, sarkıt ve dikitler bulunur. Bazı bölümlerde bu sarkıtlar birleşerek sütun halini almıştır.

keloğlan mağarası

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde, Karahayıt kasabasındadır. Kaynağı Pamukkale’ye benzese de sıcaklığı daha fazla olduğundan rengi de kızıl, turuncu tonlarında bir görüntüye sahiptir. kaynak sıcaklığı 400-600 derece arasında değişmektedir.

Ortopedik ve sinir sistemi kaynaklı rahatsızlıklar ile deri hastalıkları, kadın hastalıkları, kas hastalıkları, stres ve strese bağlı hastalıklar ile yorgunluk, uykusuzluk problemlerine iyi geldiği açıklanmıştır.

karahayıt

Pamukkale Travertenleri

Denizli deyince akıllara ilk gelen, travertenler ve antik kenti görmeye yurt içi ve dışından binlerce turist gelir. Pamukkale travertenleri, beyaz renkli, bol miktarda kalsiyum karbonatın çökelmesiyle oluşmuştur. Başlangıçta yumuşak jel halinde olan bu yapıya, traverten gezinizde rastlayacaksınız. Bu jel yapı zamanla sertleşerek travertenleri oluşturur. Teorik olarak, kaynaktan çıkan suyun, yılda 1 mm kalınlıkta 5 km² alanı kaplayabileceği bilinmektedir.

Yurt dışından daha çok turist olan beyaz cenneti görmeye muhakkak gitmelisiniz.

pamukkale travertenleri

Honaz Dağı Milli Parkı

“Bu kadar taş-toprak yeter” diyenlerin, doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bu yere gitmelerini tavsiye ederim. Denizli’de gezilecek yerler listemizin sonuncusu olan bu yerde binlerce bitki ve hayvan çeşidi bulunmaktadır. İçerisinde çocuk eğlence alanları ve yeme-içme tesisleriyle turistlerin önemli durak noktalarından olmuştur.

honaz dağı milli parkı

Denizli Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ederim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …