Deterjan Alerjisi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir çok insanda çeşitli nedenlerle ortaya çıkan alerji hastalığı görülebilir. Bu alerjiler uyarı niteliği taşımaktadır. Bağışıklık sistemimizin adeta özel koruması görevindedir. Vücudumuzun alerjik maddelere karşı gösterdiği tepkimelere denir. Alerji kendini gösterdiği durumlarda vücudumuz antikor üretir ve bu hastalık ile mücadeleye girişir. Deterjan alerjisi bu mantıkta ilerler.

Alerjiler kendiliğinden oluşabildiği gibi oluşumlarında genetik yapının da oldukça önemli bir payı bulunur. Yani bu da demek oluyor ki alerjik bünyeye sahip bir kişinin ailesinden birinde de bu rahatsızlığın olabileceği yüksek ihtimallidir. Alerjilerin hedefinde en çok hamile kadınlar ve hasta insanlar vardır.

Deterjan alerjisi kimyasalların neden olduğu cilt hastalığıdır. Bu alerji herhangi bir kimyasal deterjan ile temastan bir kaç gün sonra kendini gösterecektir.

Deterjan alerjileri adından da anlaşılacağı gibi temizlikle sık uğraşanlarda meydana gelir. Bu alerjiye yakalananların bir çoğu temizliği meslek edinmiş insanlardır. Deterjan alerjisinin nedeni içerisinde bulunan kimyasallardır. Bu kimyasal bileşenler insan sağlığını çok ciddi derecede tehdit etmektedir. Dolayısıyla deterjan ile temasta cildinizde kırmızı kabarcıklar ve yaralar görülebilir. Cildi açık renk tonlarında olanlarda bu problem daha ciddi sorunlara neden olabilir. Tabii bu etkiler diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi yaş ile doğru orantılıdır. Yaş ne kadar çok küçük veya ne kadar çok büyükse deterjan alerjisinin belirtileri ve etkileri o kadar çok büyük olur. Bu hastalıktan erkeklere oranla kadınlar daha ciddi derecede etkilenirler. Demek oluyor ki deterjan alerjisi cinsiyetle de alakalıdır.

Deterjan alerjisinin belirtilerine gelecek olursak öncelikli olarak ciltte oluşan küçük yaraları, kızarıklıkları ve kabarmaları söyleyebiliriz. İltihaplanma durumları olan kabarcıklar da deterjan alerjisinin belirtileri arasında gösterilir. Cildinizde ve teninizde pullanmalar oluyorsa deterjan alerjisi başlıyor olabilir. Kurdeşen de bu alerji türünün belirtilerinden biridir. Yanma, kaşıntı, güneşe karşı eskisine oranla daha fazla dayanamama, genital bölgelerde oluşan şişlikler ve ciltte oluşan çatlamalar deterjan alerjisinin diğer belirtileri arasındadır. Peki deterjan alerjisinin tedavisi ne şekilde gerçekleşir?

Deterjan Alerjisinin Tedavisi

Öncelikli olarak deterjanın içerisinde bulunan kimyasalların neden olduğu bu alerjinin seviyesi belirlenir. Daha sonra bu hastalığa sebebiyet veren kimyasal maddeye sahip olan temizlik ürünleri tespit edilir. Tespit edilen bu ürünlerin kullanımı bırakılarak tedavinin ilk aşaması bitmiş olur. Hipoalerjenik deterjan olarak piyasada birçok alerjen etmenler içermeyen deterjanlar bulunur. Bunlar alerji yapmayan çamaşır deterjanı özelliğiyle tedavide olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Tedavinin bir diğer aşaması ise korunmaktır. Kullandığınız ve sizde alerjiye sebep olan temizlik ürünlerinin kullanımına eldiven ile devam etmelisiniz. Bu kimyasalların vücut ve cilt ile teması önlenmelidir.

Eğer aldığınız tüm önemlere rağmen deterjan ile temasınız gerçekleştiyse, bu ürünün etki ettiği yerler güzelce sabunlu su ile yıkanmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce vücudunuzun deterjan ile temas eden bölgelerinizi başka bir yerinize dokundurmamalısınız. Özellikle ellerinize deterjan temas ettiyse kesinlikle gözlere, ağıza, cilde ve farklı yerlere dokunulmamalıdır.

Semptomlar çok ciddi derecede değilse tedavi yöntemi olarak kortizon merhemleri kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar alerjinizin geçmesine yardımcı olacaktır. Eğer semptomlar çok ileri bir derecedeyse ve sizler çok rahatsız derecede etkileniyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun ön gördüğü şekilde tedaviye başlanmalı ve bu tedaviyi aksatmamalısınız.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …