detoks tarifleri

Detoks Nedir, Karışımları Nasıl Hazırlanır, Detoks Tarifleri Nelerdir?

Kilo vermek ve diyet alanlarında sıkça karşımıza çıkan detoks, sağlıksız yiyecek, içecek, kimyasal katkı maddeleri ve ilaçların olumsuz etkilerinden vücudumuzu arındırmak anlamına gelir. Bu şekilde beslenmeler sonucu vücudumuzda oluşan zararlı maddelere de toksin adı verilmektedir.  Detoksun amacı bu toksinleri vücudumuzdan atmayı kolaylaştırmaktır.

Söylemesi zor olan detoksifikasyon kelimesinin kısaltılmışı olan detoks, toksinlerden vücudumuzu arındırma işlemi olarak da bilinir. Detoks, tamamen doğal meyve ve sebzelerle elde edilir. İçerisine baharatlar da eklenebilir.

Detoks Hangi Durumlarda ve Neden Yapılır?

Katkı maddesiyle oluşturulmuş gıdalar, çevresel kirlilik, düzensiz beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşam sonucu oluşan toksinlerin, vücuttan atılması gereklidir. Bunun için sağlıklı beslenme, spor ve egsersizleri gündelik olarak uygulamak, yürüyüş yapmak çözüm olabilir, fakat tek başına yeterli değildir. Detoks denilen karışımlar vasıtasıyla bu toksinler vücuttan daha hızlı arındırılabilir.

Detoks ayrıca, yorgunluk, halsizlik, sindirim sistemi bozuklukları, düzensiz uyku ve solgun ve cansız cilt bozuklukluklarında uygulanır. Yani detoks daha iyi hissetmek ve toksinleri vücuttan atmayı kolaylaştırmak için yapılır.

Detoks karışımları tek bir çeşitle sınırlı değildir. Farklı amaçlara hizmet eden detoks karışımları ve yöntemleri mevcuttur. Örneğin karaciğer detoksuyla, karaciğeri rahatlatmak, karaciğer yağlanmasını önlemek ve işlevini daha iyi yerine getirmesi sağlanmaktadır. Bir diğer detoks çeşidi olan alkol detoksuyla, özellikle alkol tüketiminden sonra oluşan toksinleri vücuttan atmak ve karaciğerin işini kolaylaştırmak için yapılır.

Detoks Başka Ne İşe Yarar?

Toksinlerin vücuttan atılımıyla, oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmek amaçlanmıştır. Detoksun bunun haricinde bir çok yararı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Daha enerjik ve zinde hissetmek.
 • Sindirim sisteminin düzelerek bağırsak faaliyetlerinin düzene girmesi.
 • Sağlıklı kilo kaybı.
 • Vücudun belirli bölgelerinde oluşan ödemlerin vücuttan atılması.
 • Pozitif düşünme.
 • Canlı bir cilt ve gençleşme için de detoks yapılabilir.

Kimler Detoks Yapmamalı?

Detoksun yapılamayacağı bazı durumlar da söz konusudur.

 • Ciddi bir iç organ ameliyatı geçiren kişilerin doktor kontrolünde detoks yapması önerilir.
 • Hamilelerin detoks yapmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.
 • Emziren annelerin detoks yapması sakıncalıdır.
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının.
 • Tariflerde verilen besine alerjisi olanların detoks yapmaları uygun değildir.

Ayrıca detoksa başlamadan önce kullanılıyorsa sigara azaltılmalı ve vücuda alınan kafein miktarı minimuma indirilmelidir.

Detoks, kilo verme amaçlı kullanılsa da, kişinin aç kalması ve bir öğünü vereceğimiz detoks karışımlarıyla geçiştirmesi yanlıştır. Kilo vermek istiyorsanız bir diyet uzmanına başvurmanız, doğru ve sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Aşırı derece vitamin alımının dahi zararlı olduğu bilinmektedir.( Bakınız: Fazla Vitaminin Zararları)

Şimdi örnek detoks tariflerimize geçelim.

Metobolizmayı hızlandıran ve kan şekerini dengeleyecek detoks tarifiyle başlayalım.

Elma-Tarçın Detoks Tarifi

1 adet yeşil elma ve 3 kabuklu tarçın kullanarak hazırlanır. Elmayı kabuğuyla beraber, sadece tohum kısmını çıkardıktan sonra dilimleyerek bilendırın içine koyun. Üzerine 3 kabuklu tarçına ilave edip bilendırı çalıştırın. Dilerseniz içerisine 3-5 karanfil de ilave edebilirsiniz. Üzerine sıvı hale gelmesi için ılık su ekleyebilirsiniz.

elma tarçın detoksu

Salatalık-Nane ve Limon Detoks Tarifi

1 adet orta boy salatalığı, limonu kabuğunu soymadan dilimleyip, bilendıra ekleyin. Üstüne 5-10 adet nane yaprağını da ekledikten sonra yarım-1 bardak suyla sıvı hale gelmesini sağlayın. bilendırdan geçirdiğiniz bu karışımı günün istediğiniz zamanında tüketebilirsiniz. Karışımı hazırladığınız gün bitirmeye çalışın.

salatalık nane limon detoksu

Maydanoz-Limon Detoks Tarifi

Maydanoz karaciğer dostu sebzelerin başında gelir. Ortalama çeyrek demet maydanozu yarım limonu dilimleyerek bilendırdan geçirin. Üzerine biraz su ekleyerek tüketin. Bu detoks sayesinde karaciğerin daha iyi çalışması sağlanır. Ayrıca karaciğer yağlanması ve vücutta oluşan toksinlerin atılmasında etkilidir.

maydanoz limon detoksu

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …