devrim niteliğindeki icatlar

Devrim Niteliğinde 5 İcat

Varoluşumuzdan bu yana her dönemde çeşitli ihtiyaçlar veya farklı heyecanlar peşinden koştuğumuz su götürmez bir gerçek. Kimi zaman insanların çağ atlamasına, yaşamın yeniden şekillenmesine önayak olan bu arayışların temelinde, insanın müthiş hayal gücü ve var olanı değiştirme arzusu yatar. Tabi bu arayışlar meyvesini, çoğu zaman bir devrim sayılabilecek değişimleri beraberinde getiren buluşlar olarak verir. Bu yazımızda devrim niteliğindeki icatlara değineceğiz.

Tekerlek

tekerlek

Tarihi milattan öncesine dayanan tekerlek, ilk olarak Mezopotamya’da Sümerler tarafından
Kullanılmıştır. Önceleri belli yüklerin, avlanan hayvanların taşınmasında kütüklerin yuvarlanmasıyla başlayarak bugünkü halini almıştır.

 Yazı

ilk yazı

Yaşamın başladığı ilk çağlardan itibaren çeşitli şekillerde kimi zaman haberleşmede kimi zamanda başarılarını anlatmada kullanılan figürlerden, mağara duvarlarına çizilen resimlerden günümüzde kullandığımız yazıya insanlığın ortak buluşu olan yazı; insanlığa medeniyetin kapılarını ardına kadar açmıştır.

 

Matbaa

ilk matbaa

6. yüzyılın ilk yarısında Çin’de kurulan ilk matbaa’dan bu yana geçen 14 asırlık sürede, yazının etkin kullanımı ve bilgi aktarımında sağladığı kolaylık itibariyle, insan yaşamına etkisi göz ardı edilemez. Düşünün ki bugün sosyal medyada ortalama hayran kitlesine sahip bir insan evladı! Kolaylıkla kitap yazarı olabiliyor.

Barut

barut

Her ne için icat edilmiş olursa olsun günümüzde gerek kullanım yerleri, gerekse de kullanım amaçları doğrultusunda, olmasa daha iyi olurdu sanki dediğimiz barutun da kökeni, Çin’e dayanmaktadır.

Cep Telefonu

cep telefonu

Telefonun icadından sonra 1980’lerde cep telefonunu icat eden Martin Cooper bugünkü iletişim ağının oluşmasında bu buluşuyla adeta devrim niteliğinde bir adım atmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …