direksiyon sınavı

Direksiyon Sınavında Nelere Dikkat Edilir?

Bilindiği gibi ehliyet almak iki aşamalı olan sınavdan geçerli not alarak mümkün olabilmektedir. Test usulü yazılı sınavdan geçer not alanlar ikinci aşama olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Peki direksiyon sınavında nelere dikkat etmek gerekir?

Direksiyon sınavında başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Her şeyden önce yazıldığınız ehliyet kursunun kesinlikle size direksiyon eğitimi vermesi gerekmektedir. Bazı ehliyet kursları çeşitli oyunlarla bu eğitimi ya çok az vermekte ya da hiç vermemekteler. Sizinle bu konuda pazarlık yapan kurslar dahi olacaktır. Ancak direksiyon dersi alma konusunda ısrarlı olunuz. B sınıfı ehliyetler için kursların kursiyerlere vermek zorunda oldukları direksiyon dersi toplam 14 saat olmalıdır. Bazı kurslar bunun içine simülasyon üzerindeki çalışmaları da katmaktalar. Örneğin 4 saat simülasyon yani bilgisayar üzerinde araç kullanma, geri kalan 10 saat ise gerçek araç kullandırmaktalar. Ancak kursiyer olarak toplamda 14 saat araç üzerinde direksiyon dersi alacağınızı unutmayın ve bu konuda size zorluk çıkaran kursları şikâyet ediniz.

Direksiyon sınavına girmeden bir gün önce kesinlikle uykunuzu almış olmanız gerekmekte. Uykusuz bir şekilde sınava gittiğinizde bu durum sınav görevlileri tarafından anlaşılırsa direkt olarak sınavdan kalabilirsiniz. Ayrıca alkollü bir şekilde sınava gitmek de sınava alınmadan geçersiz not almanıza sebep olacaktır. Direksiyon sınavı çok kısa süren bir sınav olmasına karşın aslında oldukça dolu dolu geçen bir sınavdır ve sınavın her anında tüm kontrolün sizin elinizde olması beklenir. Bu yüzden yapacağınız hareketlerden önce kimseye bir şey sormamanız ve sınav görevlileri tarafından size verilen direktifleri doğru bir şekilde yerine getirmeniz beklenir.

Direksiyon sınavında sizin için sorun yaratabilecek en büyük durum ehliyet kursunda ders aldığınız aracın yerine size sınavda kullanmanız için başka bir araç vermeleridir. Unutmayın ki her aracın kavrama noktası birbirinden farklıdır ve bu durum aracı stop ettirmenize sebep olabilir. Bu yüzden ehliyet kursu yetkilileri ile direksiyon sınavından günler önce sınav sırasında da ders aldığınız aracı kullanmak istediğinizi belirtiniz. Bazı ehliyet kursları sınavlarda eski sayılabilecek Doğan ve Şahin marka araçları kullanmaktalar. Bu araçlardan uzak durmayı tercih ediniz.

Koltuğa oturduğunuz anda aynaları kontrol edip emniyet kemeri takmayı unutmayın. Bunlar sınavda hayati önem taşıyan iki unsurdur. Emniyet kemeri takmadan aracı çalıştırmanız size ciddi bir puan kaybettirecektir. Aracı kullanırken arka koltukta oturan sınav görevlileri size çeşitli sorular soracaklardır. Bu soruların sizin dikkatinizi dağıtmak için sorulduğunu unutmayınız. Soruları cevaplarken sakın arkanızı dönerek cevap vermeyiniz. Aynı şekilde aynalardan arka koltuktaki görevlilerin yüzlerine de bakmayınız. Yapmanız gereken tek şey ne olursa olsun gözünüzü yoldan ayırmamak.

Dönüşlerde sinyal vermeyi unutmayın. Yapılması gereken emniyet kemeri takma, sinyal verme, aynaları düzeltme, aracı düzgün bir şekilde hareket ettirme gibi önemli şeyleri kusursuz bir şekilde yaparsanız direksiyon sınavı tahmin ettiğinizden de kısa bir sürede başarı ile son bulacaktır. Çünkü sınav görevlileri aracı kullanmanız kadar aracı kullanırken kendinizden ne kadar emin olduğunuza da bakarlar. Panik yapmak ve heyecanınızı belli etmek onların sizin üzerinize daha çok düşmesine sebep olacaktır. Aracı sorunsuz bir şekilde kullanacağınız ve trafiğe çok rahat çıkabileceğiniz izlenimini verdiğiniz anda sınav alanından başarı ile ayrılmanız için hiçbir sebep yoktur. Bazı sınav görevlileri ilk bir dakika içinde kendinden oldukça emin ve bu işi bildiklerini gösteren sürücü adaylarına aracı kullandırmadan dahi geçer not vermekteler. Bu bakımdan kendinizden emin bir şekilde aracı kullanmak ehliyet sınavını geçmek için önemli bir kriterdir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …