Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

Harici Hdd, Flash Bellek gibi depolama birimi kullanıcılarının karşılaşacağı sorunlardan biri olan yazmaya karşı korumalı disk çözümlerini sizlere aktarmaya çalışacağım.

Yazmaya karşı korumalı disk hatasıyla farklı şekillerde karşılaşabilirsiniz. Karşılaştığınız bu hatanın birden fazla sebebi de olabilir. Bunlara açıklık getirebilmek için, bildiğim kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Fazla gevelemeden çözümlerden bahsetmek istiyorum.

 

Flash Bellek veya SD Kartınızın Üzerindeki Kilit

sd_lock

Genellikle çözüm bu kadar basit oluyor. Fakat windows tarafından sorun öyle bir lanse ediliyor ki, insan korkup, sorunun çok ciddi olduğunu düşünüyor 🙂

Yandaki resimde görüldüğü gibi, sd kart veya flash belleğinizin kenarında, kilit bulunabilir. Bu kilit “lock” pozisyonunda olmamalıdır.

 

 

 

Kayıt Defterindeki Kısıtlama

windows tuşu+r ile çalıştırı açıp regedit yazın. Enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

yolunu izleyin WriteProtect özelliğini bulun. Sağ tuşla tıklayın değiştiri seçin.
Değer kısmına 0 yazın. Kayıt defterinden çıkın. Şuanda USB belleğe yazabiliyor olmalısınız. Bazı Windows sürümlerinde bulunan bu ayar dizisi yüzünden de yazmaya karşı korumalı disk hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

Diski Biçimlendirme

Son çare de diski formatlamaktır. Bunun için yapmanız gereken, Bilgisayarım’a girip hatayı aldığınız disk sürücüsü üzerine sağ tıklayarak Biçimlendir’i seçmektir. Bunun sonucunda disk içerisinde bulunan bütün verileriniz silinecektir.

Not: Disk Biçimlendirirken “Yazmaya Karşı Korumalı” hatası alıyorsanız buraya tıklayın.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, …