Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

Yazmaya Karşı Korumalı Hatasının Çözümü

İlk olarak komut satırı açıyoruz. Bunun için yapmanız gereken windows tuşu ile beraber r’ye basmaktır.(windows tuşu ctrl ile alt arasında yer alan windowsun logosunun yer aldığı tuştur) Bu işlem Çalıştır’ı açmanın kısayoludur. Çalıştır(Run) açtıysak cmd yazıp entera basabiliriz. Böylelikle komut satırı(MS-DOS) açılacaktır.

Komut satırına ilk olarak diskpart yazıp enter tuşuna basın.

Sonrasında açılan yeni ekrana list volume yazarak disk sürücülerini listeleyin. (Burada yer alan Volume ### sütununda yazmaya karşı korumalı hatası aldığınız sürücünün volume değerini(Örnek: volume 0, volume 1, volume 2) aklınızda tutun.

select volume x ile sorunlu sürücüyü seçin (x yerine yukarıdaki adımda aklınızda tuttuğunuz değeri girin -örnek select volume 0-)

attributes disk clear readonly ve attributes volume clear readonly komutlarını uygulayın.

Bu komutlar sonucunda USB diske ait, sadece okunabilir özelliklerini kaldırmış oldunuz. Komutlar başarılı olursa “Disk attributes cleared successfully./Disk öznitelikleri başarı ile temizlendi” gibi bir mesaj alırsınız.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Windows 10 Dosya-Klasör Gizleme

Her ne kadar bilgisayara PC(Personal Computer) desek de, bazılarımızın bilgisayarları kişisel değil. Sizler de bilgisayarlarınızı, …