Anasayfa » Bilgisayar » Dizüstü Bilgisayarlara Server İşlemcisi

Dizüstü Bilgisayarlara Server İşlemcisi

Intel firmasının Xeon adıyla bilinen yüksek performans işlemcisi dizüstü bilgisayarlara uyarlanacak.Intelin bu işlemcisi uzun süre server işletim sistemleri için kullanıldı. Daha sonra yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyan mimarlar ve mühendisler için masaüstü bilgisayarlara geçiş yaptı.

Intel, dizüstü kullanıcılarının yaygınlaştığını ve yüksek performans arayışları içerisinde olduğunu göz önüne alarak dizüstü bilgisayarlar için Xeon işlemcileri tasarlayacağını duyurdu.

Intel_Xeon_logo_(2009)

Intel Xeon işlemcili yeni dizüstü bilgisayarların hedefi yüksek kapasiteli çalışma istasyonu arayanlar olacak. Intel Xeon’un dizüstü bilgisayarlara uygun ilk işlemcisi E3-1500M olacak.

Skylake işlemci mimarisine uygun biçimde hazırlanacak olan Xeon E3-1500M, yüksek işlem gücünü dizüstü bilgisayarlar ile buluşturacak. Hataların hızlı tespiti ve onarımı için ECC bellek kullanılacak.

Kişisel Görüş: Devrim niteliğinde olacağını düşünüyorum. Öyle ki dizüstü bilgisayarların bu denli yüksek işlem hacmiyle masaüstü bilgisayarlara kafa tutması muhtemel. Farklı Ram, Farklı yonga, farklı anakart. Herşeyiyle farklı olan bu dizüstü bilgisayarın, fiyatının da farklı olacağını düşünüyorum 🙂

Eurocom adlı firmanın Xeon işlemcisi kullanan mobil serverları mevcutmuş 🙂 ( Bknz. Eurocom)

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

sigara makinesi

Sigara Makinesi

Sigara Makinesi ve Kapıda Ödeme Turko Bilişim olarak, günlük hayattaki ihtiyaçları yakından takip edip, bunlar …

Bir yorum

  1. şeker kız candy

    Sen neymişsin be abi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.