DMOZ Nedir?

dmoz    Açılımı The Open Directory Project demektir. Yani Açık dizin projesi de diyebiliriz. Peki ne işe yarar ? DMOZ bir listeleme sitesidir diyebilirim. Dünya üzerindeki en büyük liste yani Web arşivi ve en kalitelisi burada yer almaktadır. Dünyaca ünlü birçok arama motoru AltaVista – A9 – AOL – Clusty – Gigablast – Google – Lycos – MSN – Teoma – WiseNut – Yahoo motoru bu dizinden yararlanır. Yani en büyük arama motorundan tutunda en küçüğüne kadar hepsinin Chache ( Önbellekleme ) Scriptleri (Böcekleri) bu internet sitesi üzerinden çalışır. Dmoz’un şuanki Pagerank’ı 8 alt sayfaları da ona göre 7 – 6 -5 diye sıralanmaktadır. tabiki siz de listelenirseniz Pagerank ‘tan da yararlanmış olmaktasınız ve internet sayfanızda DMOZ ‘ ile ziyaretçi çekebilirsiniz.

DMOZ’a kayıt nasıl yapılır?

DMOZ.ORG’a kayıt yapmak istediğiniz sitenin tamamen bitmiş, kullanıma hazır olması gerekmektedir. Dmoz.org adına çalışan gönüllü editörler sitenizi inceleyeceği için, biraz da profesyonel bir site muhakkak işinize yarayacaktır.Bunlar tamamsa sitenize uygun kategori bulmanız gerekmekte.

Ben kendi sitemi ele alacağım.Benim sitemin uygun kategorisi bir blog, yani web günlüğü.Teknoloji ve internet ile alakalı makaleler yazıyorum, dili de Türkçe.

Benim kategorim kafamda şekillendi… Türkçe bir web günlüğü, teknoloji ile alakalı makaleler yazıyorum…

Arkadaşlar aşağıda adım adım, linkler ile anlatımını yapacağım.Umarım anlaşılır olur…

 1. dmoz.org‘a giriş yapıyoruz.
 2. world bağlantısına gidiyoruz.
 3. Türkçe bir sitem olduğu için Türkçe’yi seçiyorum.
 4. Bilgisayar‘ı seçiyorum.
 5. İnternet‘i seçiyorum.
 6. Web‘i seçiyorum.
 7. Web Günlükleri‘ni seçiyorum.
 8. Son olarak Teknoloji‘yi seçiyorum.
 9. Şimdi sağ üstte bulunan Adres Öner adlı bağlantıya tıklayarak, kendi websitemi dmoza göndermek kaldı. Burada dikkat edeceğiniz nokta. DMOZ.Org’u açar açmaz karşınıza yine Adres öner çıkacaktır. Kendi kategorinize inmeden adresinizi önermeyin. Şöyle ki;
  Dmoz.Org çeşitli meyveleri aynı anda barındıran bir ağaçtır. Siz de bu ağacın bir meyvesisiniz. Bir dalında elma, bir dalında armut 🙂 var. Yukarıdaki adımlarla hangi dala mensup olduğumuzu tanımladıktan sonra meyvemizi yerleştirmemiz gerek.
 10. Adres öner’de bulunan bölümleri kısa ve açıklayıcı şekilde doldurduktan sonra, yapmamız gereken beklemek. Bu bekleyişin sebebi, dmoz editörleri tarafından sitenizin inceleniyor olmasıdır. Sitenizin dmoz.org’a eklenmesi veya eklenmemesi onların elindedir.

Başka bir makalede görüşürüz, iyi günler 🙂

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …