progesteron içeren gıdalar

Doğal Progesteron İçeren Gıdalar

Progesteron önemli bir dişi üreme hormonudur ve kadın vücudunda çeşitli işlevleri yerine getirir. Bir başka önemli kadın üreme sistemi hormonu olan östrojen ile birlikte adet döngüsünü düzenlemek için gereklidir. Hamileliği başlatmak ve sürdürmek için de gereklidir. Yetersiz miktarda üretilmesi, bir kadının üreme sağlığı ile ilgili çeşitli sorunlara yol açabilir.

Progesteron, yumurtalık, plasenta ve adrenal bezlerde üretilen bir hormondur. Adet dönemlerinin başlaması ve gebelikte döllenmiş yumurtanın implantasyonu bu hormon sayesinde sağlanır. Progesteron içeren gıdalar hakkında bilgi vermeden önce eksikliğinin nedenlerine değinelim.

Progesteron Eksikliğinin Nedenleri

Sadece menopoza yaklaşan kadınlarda değil, genç kadınlarda da progesteron eksikliği görülebilir. Bir kaç nedeni aşağıda belirtilmiştir.

  • Yumurtalık kistleri : Yumurtalık kistlerinin nedenlerinden biri düşük seviyeli progesterondur. Genellikle düzensiz adet döngüsü ile bağlantılıdır.
  • Stres : Çalışmalar, Amerika’da birçok kadının, önderlik ettikleri hızlı ve stresli yaşamdan dolayı düşük seviyelerde progesterondan muzdarip olduklarını göstermiştir.
  • Doğum Kontrol Hapları : Doğum kontrol haplarında yüksek düzeyde reçeteli hormonlar vardır. Bazı doğum kontrol hapları östrojen seviyelerini arttırır ve böylece progesteron eksikliğine yol açan bir dengesizliğe neden olur. Öte yandan, sadece progesteron içeren kontraseptif haplar da vardır. Hangi doğum kontrol hapının sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuza danışmalısınız.
  • Yemek alışkanlıkları : Aşırı şekilde etçil beslenmek östrojen seviyesinin artmasına, progesteron seviyesinin azalmasına yol açabilir.

Doğal Progesteron İçeren Besinler

Yumurtalar

Yumurtalar bol miktarda progesteron içerir; Özellikle yumurta sarısı çok zengin bir kaynaktır. Eksikliği olan kadınlar mutlaka yumurta yemelidir.

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri, özellikle inek sütü ile yapılan peynir, yüksek miktarda progesteron içerir.

Beyaz Et(Tavuk, hindi gibi kümes hayvanları..)

Beyaz etler de az miktarda hormon içerir. Ancak, günümüzde kümes hayvanları yapay olarak hormonlarla yetiştirildiğinden ne kadar progesteron sağlar, bilinmez…

Çinko Zengin Gıdalar

Kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, hindi, vücuttaki seviyelerin artmasına katkıda bulunabilir.

Yasal Uyarı : Bu Bilgi Rehberi makalesi sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir beslenme uzmanı tavsiyesinin yerini alamaz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …