domuz gribi

Domuz Gribi Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Domuz gribi bulaşıcı bir hastalıktır ve normal grip ile aynı şekilde bulaşır. Domuz gribine sahip olan kişinin hapşırması ya da öksürmesi ile virüs havaya karışır. Bu havayla temas ettiğinizde ya da virüse sahip kişinin dokunmuş olduğu bir yüzeye dokunduğunuzda virüs size de bulaşır. Hastalığının adı domuz gribi olsa da domuz eti yenmesi ile bulaşmamaktadır.

Belirtilerin birbirine çok benzemesi nedeniyle domuz gribi ile mevsimsel gribi birbirinden ayırmak oldukça zordur. Domuz gribi olan hastalarda mevsimler gribe göre daha yoğun kusma ve mide bulantısı görülür. Hastalığı ayırt etmenin en iyi yolu laboratuvar testidir.

Domuz gribi hastalığı özellikle 65 yaşın üstündeki kişilerde, 5 yaş altı çoçuklarda, gebe kadınlarda, akciğer, kalp ve karaciğer hastalıkları olanlarda, bağışıklık sistemi zayıf insanlarda hayatı tehdit edebilecek bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Domuz Gribi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi virüsünün bulaştığı kişide belirtiler ortaya çıkmadan bir gün önce ile yedi gün sonrası arasında kalan sürede virüs başkalarına bulaşabilir. Çocuk hastalarda ise virüs on gün boyunca bulaşabilir. Belirtileri çoğunlukla mevsimsel gribe benzeyen domuz gribinin genel belirtileri şunlardır;

– Yorgunluk, halsizlik

– Baş ağrısı

– Öksürük

– Ateş

– Vücutun belli yerlerinde ağrı

– Üşüme

Mevsimler grip gibi domuz gribide birçok solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. Nefes darlığı, karın ağrısı, şiddetli kusma gibi belirtilerin ortaya çıktığı hastaların acilen bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Domuz Gribinin Tedavisi Nasıl Olur?

Mevsimler gribinin tedavi edilmesi için kullanılan oseltamivir ve zanamivir gibi ilaçlar domuz gribi tedavisi için de kullanılmaktadır. Ancak bazı domuz gribi virüsleri oseltamivir’e karşı dirençli olabilmektedir.

Bu ilaçlar sayesinde domuz gribi daha kolay iyileşir ya da belirtilerinin çoğunu ortadan kaldırabilir. İlaçların ilk belirtiler görüldükten sonra 48 saat içerisinde alınması gerekir. Gribin nedeni bakteri değil virüs olduğundan dolayı hastalara antibiyotik kullanıldırılmaz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …