dopamin

Dopamin Nedir? Dopamin Nasıl Artar?

Dopamin, mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin gibi beyin tarafından salgılanan, nörotransmitter olarak görev yapan hormondur. Nörotransmitter sinir hücresi olan nöronlar arasındaki iletişim demektir. Serotonin gibi mutluluk hormonu olarak da bilinir.

Dopaminin normalden az üretilmesi parkinson hastalığına sebep olmaktadır. Parkinson hastalığı, kişinin el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler gösterir. İleri düzeyde hasta konuşmada güçlük, yürüyememe gibi sorunlarla karşılaşmaktadır. Motor sistemi hastalıklar grubundadır.

Dopamini uyuşturucu ve sigara kullanımı arttırmaktadır. Fakat bu artma sonucunda, kullanılan maddeye bağımlılık kazanılabilir. Yani dopaminin beyin tarafından fazla üretilmesi de sorunlar çıkarmaktadır. Dopaminin kimyasal formülü (C6H3(OH)2-CH2-CH2-NH2) şeklindedir. Kimyasal adlandırması ise 4-(2-aminoetil)benzen-1,2-diol’dür ve “DA” şeklinde kısaltılır.

Sinir sistemindeki etkilerinden dolayı ilaç olarak kalp atışını hızlandırmak ve kan basıncını yükseltmek için de tıpta kullanılan dopamin, beynin bir kaç bölgesinden salgılanabilir. Özellikle hipotalamustan salgılanır. Bu işlevinin yanı sıra, duyguları, hareketleri, haz hissiyatını ve acıyı da etkilebilmektedir.

Dopaminin Vücuttaki En Önemli İşlevi, Nörotransmitter!

Beyindeki sinirler, saniyeler içerisinde milyonlarca sinyal iletirler. Vücut fonksiyonları da bu sinyaller ile harekete geçmektedir. Sinyallerin iletilmemesi, vücut fonksiyonlarının çalışmaması, yani ölüme sebep olmaktadır. Sinir hücreleri ile iletilen bu elektrik sinyalleri, sinir hücrelerinin birleşme bölgelerindeki kimyasallar tarafından taşınır. Bu kimyasallara nörotransmitter denmektedir. Bilim adamları tarafından keşfedilen 100’den fazla nörotransmitter içerisinde en önemli olanı dopamindir.

nörotransmitter

Dopaminin kişi üzerindeki en önemli etkisi haz duygusudur. Lezzetli birşey yediğinizde(örneğin tatlı) veya cinsel ilişki gibi haz duyulacak bir eylem gerçekleştirdiğinizde bu hormon salgılanmaktadır. Dopaminin salgılanması, kişiyi bu duyguyu tekrar tatmaya iter. Yani bu ödülü, duyguyu tekrar yaşamak için, yaptığını tekrar yapmayı ister.

Madde bağımlılığının da baş dolü dopamine aittir. Sigara, alkol veya haz verici maddelerin kullanımı fazla dopamin birikmesine neden olur. Bu da beynin, dopamin birikmesine sebep olan maddenin tekrar kullanmasını  istemeyi sağlar. Bir süre sonrasında bu maddeler bağımlılık yapacak düzeye ulaşır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …