yaşanabilir gezegenler

Dünya Haricinde Yaşanabilir Beş Gezegen

İnsanoğlu, uzun yıllar öncesinden günümüze değin sürekli araştırmalar yapmış, yapılan araştırmalar doğrultusunda da sürekli olarak icraatlar ortaya koymuştur. Bu araştırmalar ve icraatlarla evrenin sırları çözülmeye çalışılmıştır ve hâlen de çalışılmaktadır. Ay’a ve Mars’a yapılan yolculuklar, diğer gezegenlerde yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan maddelerin aranması, güneş sistemi hakkında detaylı bilgiler ve dahası için yapılan araştırmalar mevcut. Bu araştırmaların içinde, yaşamsal faaliyetleri yerine getirecek özelliklere sahip olan gezegenlerin keşfedilmesi, en çok dikkat çekenlerden biridir.

Son dönemlerde gündemin sürekli konusu olan “Evrende birbirimizi görmediğimiz başka canlılar da var mı?” sorusuna tam olmasa da bir cevap verebilecek olan araştırmada, tıpkı Dünya gibi yaşanabilir gezegenler keşfedilmiştir. İnsanlık tarihinin önemli keşifleri arasına giren araştırmada yaşamsal özellikler barındıran pek çok gezegen keşfedilmiştir. Dünya’ya uzaklığı nedeni keşfedilmiştir. Dünya’ya uzaklıkları nedeniyle günümüz şartlarında bu gezegenlere ulaşmak imkansızdır. Ancak yüzyıllar sonra bu mümkün olabilir.

Yaşam Vaat Eden Gezegenler

Gliese 581g
Yaşam vaad eden Gliese 581g gezegeni

Gliese 581g: Fiziki görünümü ile Dünya’yı andıran bu gezegen, yaşam vaat eden gezegenler arasında en iyisi olarak adlandırılmaktadır. Sıcaklık aralığı göz önüne alındığında tereddütte bıraksa da, ikinci bir dünya için en uygun gezegendir.

California Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, Dünya’nın komşusu olan bu gezegenin yıldız uzaklığı 193 trilyon kilometre olduğu belirtilmektedir.

Kepler 442b
Dünyamız ile Kepler 442b gezegeni yan yana

Kepler 442b: Dünya’yla yine benzerlikler gösteren Kepler 442b gezegeninin, dünyamıza uzaklığı 1120 ışık yılıdır. Bu gezegenin büyüklüğü, dünyamızdan 1.34 kat daha fazla. Yine bu gezegene ulaşmak da günümüz şartlarıyla neredeyse imkânsız! Ayrıca gezegenin 1 yılı tamamlaması ise 112.3 gün sürmektedir.

Kepler 296e: Üzerinde yaşamsal faaliyetlerin karşılanabileceği düşünülen bu gezegen de 2014 yılının 2 Şubat tarihinde NASA tarafından keşfedilmiştir. Dünya’nın büyüklüğüne oranla daha büyük olan Kepler 296e adlı gezegen, güneşe benzer bir yıldız etrafında 36.1 gün dönerek turunu tamamlamaktadır. Yüzeyinde bir bölümde su olabileceği de tahminler arasında yer alıyor.

Kepler438b
Kepler438b gezegen smilasyonu

Kepler438b: Dünya’ya göre bakıldığında kendi yıldızına daha yakın olan bu gezegen, yine Dünya’yla kıyaslandığında yüzey sıcaklığının yüzde 40 daha fazla olduğu görülmektedir. Bu özelliğiyle ortaya konulan bulgular neticesinde yaşam vaat edebileceği ihtimalleri yüksek tutuluyor. Kızıl cüce adlı güneşin etrafında dönüşünü sürdüren gezegenden gökyüzüne bakıldığında, Dünya’nın gökyüzünden daha kırmızı bir görüntü olabileceği de ihtimaller arasında. Çünkü bu gezegen 475 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve barındırdığı maddeler arasında hiçbir bilgiye ulaşılamamıştır.

Gliese 832
Gliese 832 gezegen smilasyonu

Gliese 832: Dünya’ya, diğer benzer gezegenlerde daha yakın olan Gliese 832 gezegeni, 16 ışık yılı uzaklığıyla umut vaat ediyor. İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in de ilgili konularda yer verdiği gezegenden yakında sinyaller bile alınacağı tahmin ediliyor.

Dünyamızla benzer özellikler gösteren ve hatta yaşamı destekleyebilecek potansiyele sahip olan bu 5 gezegen için araştırmalar devam etmektedir. Yakın gelecekte, dünyamıza en yakın hayat vaat eden gezegen olan Gliese 832’den sinyaller alınacağı da tahmin ediliyor. Dünya dışında yaşam olan gezegenler tabi ki bunlarla sınırlı değil. Siz değerli okuyucularımızı sıkmamak adına hayatın olabileceği gezegenlerden beş tanesi hakkında bilgi vermek yeterlidir diye düşündük. Yazıyı değerlendirmek adına aşağıdan yıldız verebilirseniz çok memnun oluruz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …