Dünya’da Yaşanabilir En İyi Kent Neresidir?

Dünya üzerinde yaşanabilir en iyi şehir sıralamasında Melbourne uzun süre birinci sırada yer aldı. Yedinci yılında yaşanabilir en iyi kent ünvanını Avusturya’nın Viyana şehrine kaptırdı.

Yaşanabilir şehir sıralaması The Economist Intelligence Unit tarafından yaşanabilirlik endeksine dayanmaktadır. Peki yaşanabilirlik endeksi nedir, neye göre belirlenir?

Yaşanabilirlik Endeksi Nedir?

Bu endeksin belirlenmesi, dünyanın her yerindeki en iyi ve en kötü yaşam koşullarına dair değerlendirmelerle oluşturulur. Aslında, şirketlerin çalışanlarına ödemesi gereken ücretler ve verilecek olan zorluk ödeneği miktarını kararlaştırmak için yapılıyor.

The Economist Intelligence Unit’e göre yaşanabilir kentler listesinde zirvede yer alan Melbourne, Viyana gibi şehirlerde şirketlerin çalışanlarına ek ödenek vermemesinin gerektiğini düşünüyor. 

Viyana yaşanabilir şehirlerde birinci sırada…

Yaşanabilirlik Endeksindeki Saçmalık?

Tüm yoksulluğa ve sefalete rağmen, küresel olarak hesaplanan yaşanabilirlik endeksi vatandaşlara değil, şehre dışarıdan gelip yerleşenlere, yani göçmenlere odaklı. Endeks verilerinde, konut satın alınabilirliği, toplu taşıma, eğitime erişim, bisiklet yolu, yürüyüş yolu gibi veriler maalesef yer almıyor.

Endeks için ölçüler ve derecelendirmeler beş ayrı kategori altında 30 göstergeyle oluşturuluyor. Bunlar; Güvenlik, Kültür, Sağlık, Eğitim ve Çevre gibi alanları kapsıyor.

The Economist’in Küresel Yaşanabilirlik Endeksi, şehirleri karşılaştırmak için opak yöntemleri kullansa da çoğunlukla öznel bir derecelendirme sunuyor. Medyanın ve birçok kurumun ciddi olarak ilgisini çekmeyi başarmış olan bu liste, en yaşanabilir şehirleri belirlemeye devam ediyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …