Dünyanın En Zehirli Yılan Türleri

Ofidyofobi, yani yılan korkusu olarak bilinen bir fobi türü var. Bu yazıda bahsettiğimiz dünyanın en zehirli yılan türleri, sizlere bu fobinin temellerini atabilir. Lafı gevelemeden konuya girip, dünyanın en zehirli, en tehlikeli yılan türlerinden bahsedelim.

Kral Kobra

Dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinir. Cins ismi yılan yiyicidir. Zehri nörotoksik, yani sinirleri zehirleyen yapıdadır. Bu da ısırığa maruz kalanın felç geçirerek kalbinin durmasına, solunum yetersizliği sonucu boğularak ölmesine sebep olur.

Bir ısırıkla 20 insanı öldürebilecek zehir salgılasa da, ısırığının çoğu öldürücü olmayan dozda zehir içerir.

kral kobra

Kara Mamba

Bu zehirli yılan türü, ısırdığında müdahale edilmezse ölüm kesindir. Panzehir uygulanmadığında öldürür. Karadaki en hızlı yılan olduğu varsayılmaktadır. Kara Mamba, adını ağzındaki siyahlıktan alır. Çok agresif olan bu yılan türü, saldırıya uğradığında kaçmak yerine, karşılık verir. 1-1,5 metre ileriye fırlayabilen yılanın hedefi, genellikle kafa ve boyundur. Afrika’da yaşar.

Tek bir ısırığıyla 100 insanı öldürebilecek zehir salgılayabilir.

kara mamba

Mavi Bongar

En zehirli yılan türleri arasında gelir. Güneydoğu Asya ve Endonezya’da yaşar. Kral Kobra gibi, kendi türünü de avlayabilen ender canlılar arasındadır. Bu yılanın saldırısına uğrayan insanlar, tedavi uygulansa dahi yarı yarıya yaşama şansına sahiplerdir.

mavi bongar

Russell Engereği

Adını bu hayvanı ilk tanımlayan Dr. Patrick Russell’dan almıştır. Yılan ısırıklarının ve bu ısırıklardan kaynaklı ölümlerin en büyük sorumlusu olan engerek türüdür. Zehri etkisini geç gösterir. Özellikle Hindistan’da yaygındır. Çin, Tayvan ve Güneybatı Asya’da bulunur.

russell engereği

Kaplan Yılanı

Adını kaplanınkine benzeyen çizgilerinden alsa da, değişken renklere sahip olabilir. Avustralya kıtasının güneyinde, Tazmanya ve kıyı adalarında yaşar. Bu yılanın zehri nörotoksin içerir. Zehirlenmenin belirtileri arasında, titreme, uyuşukluk, terleme vardır. Sonrasında nefes almada güçlük ve felç gerçekleşir. Müdahale edilmediği taktirde öldürücü olabilmektedir. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan, hayvana zarar verilmesi durumunda, hapis ve para cezası bulunmaktadır.

kaplan yılanı

 

Ölüm Adderi

Latince ismi, Acanthophis antarcticus‘tur. Çenesi boyutuna göre oldukça büyüktür. Görüntüsü de diğer yılanlara nazaran daha korkutucudur.(Kişisel görüş içerir 🙂

ölüm adderi

Taipan Yılanı

Dünyanın en zehirli yılanı ünvanını elinde bulunduran yılan türüdür. Isırığıyla 100 insanı rahatlıkla öldürebilir. Isırığındaki zehir seyreltilirse çok daha fazla insanı öldürmeye yetecek zehir elde edilebilir. Isırığına maruz kalan insan, çok kısa sürede felç geçirip, kalp krizi geçirir.

Kilo başına bu zehirin 0,025 mg’ı “ortalama ölümcül doz” olarak kayda geçmiştir. Avusturalya’nın çöl kesimlerinde görülür. Bir ısırıkta bütün zehrini boşaltabilir.

taipan yılanı

Dünyanın en zehirli yılan türleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzu umuyorum. Çoğu Hindistan ve Avustralya’da bulunan bu yılanlar ile karşılaşmamanız dileğiyle…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …