E Vitamini yararları

E Vitamini Faydaları

Vitaminler, vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için elzemdir. Harfler ile isimlendirilen vitaminler arasında, E vitamini önemli bir yere sahiptir. E vitamini yağda çözünme özelliğine sahiptir ve vücut için gerekli olan güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Vücudu birçok rahatsızlığa karşı korur ve dinç kalmasını sağlar. Bu yüzden de günlük olarak tüketilmesi gereken vitamin türlerinden birisidir. E vitamini, günlük tüketilen çoğu yiyecekten temin edilebilir. Bu sayede vücudun kolay ulaşabileceği vitamin türlerinden birisi olduğu söylenebilir.

Yumurtalardan, yeşil yapraklı sebzelerden, tahıllardan, bazı baharatlardan, bitkisel yağlardan ve en önemlisi de kuruyemişlerden rahatlıkla temin edilebilir. Bu kadar geniş bir yiyecek ağına sahip olması ve hemen her zevke ve mevsime uygun ürünlerin bulunması, E vitaminine ulaşmayı kolaylaştırır. Fakat bazı kişilerde E vitamini eksikliği normal gıdalarla giderelemeyebilir. Böyle durumlarda ise E vitamini takviyesine başvurulur.

E vitamini takviyeleri, antioksidan kullanımı olarak yaygınlık kazanmıştır ve fazlaca başvurulan bir yöntemdir. Fakat E vitamini ihtiyacının normal besinlerle karşılanabildiği durumlarda gıda takviyesi almak sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlarda çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. İshal, mide ağrıları, mide bulantıları, uykusuzluk, baş ağrısı, görme bulanıklığı ve kanama en yaygın yan etkilerdir. Özellikle kanama üzerinde dikkatli olmak gerekir. Örneğin adet dönemlerinde E vitamini almak ağrıları azaltmakla birlikte kanama ve adet süresini kısaltabilir. Fakat gereğinden fazla E vitamini alımı kanamayı arttırabilir. Bunun nedeni de kanda pıhtılaşmayı azaltmasıdır.

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamini, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde büyük öneme sahiptir. E vitamini faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • E vitamini vücudun kolesterol dengesini düzenler. Böylece karaciğer ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • E vitamini, vücutta zararlı bakterilerle mücadele ederek birçok hastalığın gelişimini önler. Doğal antibiyotiktir.
  • E vitamini, vücudun yağ ve nem dengesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Cildin canlı ve parlak görünümünü sağlar. Ayrıca cildi, dışarıdan gelecek zararlı ışınlara karşı da korur. Sivilce oluşumlarını azaltır. Herhangi bir hasar anında cildin hızlı toparlanmasını, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
  • E vitamini kafa derisindeki kan dolaşımını dengeler ve saçların sağlıklı biçimde uzamasını sağlar. Saçlara bakım yaparak yıpranmalarını önler ve güçlendirir.
  • E vitamini beyin hücreleri için çok faydalıdır ve Alzheimer hastalığını yavaşlatır.

E Vitamini Faydaları ve Vücudu Koruduğu Hastalıklar

E vitamini, vücudu birçok kanser türüne, karaciğer rahatsızlıklarına, güneş yanıklarına, Alzheimer’a, astıma, Parkinson hastalığına ve daha birçok hastalığa karşı korur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …