Ekran Kartı nedir? Ne işe yarar?

Bilgisayarı almaya kalktığımızda ilk baktığımız parçalardan biri ekran kartıdır. Ekran kartı için ayrılan bütçe, neredeyse bir bilgisayar parasıdır. Bunun sebebi işlediği görüntüyü ekrana vermekle yükümlü olan ekran kartından maksimum performansı alarak, kaliteli görüntü elde edebilmektir.

Ekran kartı’nın ekrana görüntüyü vermekle mükellef olduğunu öğrendik 🙂 (Gelişmiş bir tanıma hiç gerek yok)

3Grafik İşlemcisi (GPU): 

Grafik işlemcisi olarak nitelendirdiğimiz, piyasada karşımıza GPU(Graphichs Processing Unit) olarak çıkan Ekran kartı birimidir. Grafik hesaplamalarını yapar, yani görüntü bilgisini işler.

CPU ile GPU arasındaki fark nedir?

CPU ve GPU arasındaki farkı anlamanın basit bir yolu, görevleri nasıl işlediklerini karşılaştırmaktır. CPU ardışık seri işlem için optimize edilen birkaç çekirdekten oluşurken, GPU birden fazla işi eşzamanlı olarak yürütmek için tasarlanan binlerce daha küçük, daha verimli çekirdekten oluşan büyük ölçüde paralel bir mimariye sahiptir.

 

Aşağıda CPU ile GPU çekirdek sayıları gösterilmektedir. temel fark yukarıda da değindiğimiz gibi, ardışık işlemleri yapan CPU, eşzamanlı birçok işi yapması gereken GPU..

 

cpu-and-gpu

 

 

Görüntü Belleği:

Ekran kartının üzerinde bulunur ve görüntü hesaplamalarıyla ilgili veriler burada saklanır. Sisteminizdeki ana bellek gibi çalışır, yalnız burada bu belleğin muhattabı CPU değil görüntü işlemcisiyani GPU’dur.

RAMDAC(Random Access Memory Digital/Analog Converter):

Dijital Analog Çevirici (RAMDAC ) Ekran kartının görüntü belleğindeki dijital (sayısal) verileri monitörde görüntülenecek analog sinyallere dönüştürerek ekran kartının monitör çıkışına gönderir. RAMDAC ekran kartı görüntü belleğini saniye belirli sayıda tarayıp verileri alıp analog sinyallere dönüştürüp monitöre aktarır.

Ekran kartının aşırı derecede ısınmasının sebebi GPU‘nun eşzamanlı birden çok işlemi aynı anda yapmasından kaynaklanır. Bu ihtiyaç duyduğu gücü de arttırır. Ekran kartınızın ısınma sorununa çözüm olarak devasa fanlar üretilmiştir. GPU‘nun yaptığı işlem ve harcadığı güce bağlı olarak soğutucu birim büyür veya küçülür.

Ve iyi bir ekran kartı bulunan bilgisayarlar için kaliteli Power Supply‘nin alınması gerekir, bunun sebebi kalite arttıkça tüketilen enerjinin artmasıdır…

Veriyolu Standardına Göre  ISA  VESA  PCI  AGP  PCI Express ekran kartları bulunur. Günümüzde PCI Express yolunu kullanan ekran kartları mevcuttur…

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

RAM nedir

Ram Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM, rastgele erişimli bellek teriminin ingilizce karşılığı random access memoryden türetilmiş, bilgisayar ve mobil cihazlar …