Eliptik Bisikletin 6 Faydası

Spor salonunda, koşu bandı ve bisikletler kadar yaygın olmasa da muhakkak bulunan eliptik bisikletin bir çok faydası vardır. Eliptik makine olarak da bilinen bu alet, hem gövdenin üst kısmını, hem de alt kısmını çalıştıran kardiyo aletidir.

Eliptik bisiklette ekstra bir ağırlık kaldırmadan, bütün eklemlerinizi çalıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra zorluk derecesini arttırarak, yakılan kalori miktarını da arttırmak mümkündür. Eliptik bisikletin bildiğimiz 6 faydasına gelin göz atalım…

Eliptik Bisikletin Faydaları

Evde de rahatlıkla bulundurabileceğiniz bu alet koşu bandı gibi ses yapmadan spor yapmanızı sağlar. Ayrıca koşu bandı kadar büyük olmayan bu alet, evinizde çok fazla yer kaplamaz. Piyasada mini eliptik bisikletler de bulunmaktadır.

mini eliptik bisiklet
Mini Eliptik Bisiklete ait bir görsel

1- Etkili ve Yumuşak Egzersiz

Eliptik bisikletler etkili bir kardiyo çalışması için çok popülerdir. Eliptik makineyi kullanırken ayağınızı asla pedaldan bırakmayacağınız için dizinize ve ayağınızdaki eklemlere çok fazla baskı uygulamazsınız.

2- Üst ve Alt Vücut Egzersizi

Eliptik bir makine ile çalışırken, hem bacaklarınız hem de elleriniz aynı anda çalışır. Bu, vücudunuz için çok etkili olan hareketleri tek bir makineyle yapabilmeniz anlamına gelir. Bu rahatlığı sağlayan, çok az kardiyo aleti vardır.

3- Yanan Vücut Yağları

Eliptik bisikletin mekanizması, kısa sürede yüksek yağ yakımı için elverişlidir. Temelde, nabzınızı yükselterek kardiyo çalışması yapmanızın yanı sıra, zorluk seviyeleriyle kas kütlenizi de artırmanız mümkündür. Kalori yakımı için biçilmiş kaftandır.

4- Dengenizi Sağlamanızda Etkilidir

Ağırlık kaldırmak, kas kütlenizi arttırıp, güçlendirir. Eliptik bisiklet, dengenizi arttırır. Elleriniz ve bacaklarınızın aynı anda hareket etmesi vücudunuzu dengede tutar. Bu denge, sağlıklı ve formda kalmak için gereklidir.

5- Bacak Kas İyileştirmesi

Koşu bandında, düzgün bir hareket potansiyeli mevcuttur. Bacak pozisyonunuz eliptik bisiklette sürekli değişkenlik gösterir. Bu bacak kaslarınız için mükemmel bir şekil oluşturmanızı yardımcı olacaktır. Yukarıdaki maddede de söylediğimiz gibi, çoğu eliptik bisiklette zorluk seviyeleri mevcuttur. Bu seviyenin yükseltilmesi de özellikle bacak kaslarınızı daha fazla çalıştıracaktır.

6- Esnek ve Eğlenceli Egzersiz

Diğer egzersiz aletlerinin aksine eliptik bisiklette özgürsünüz. Bunun yanı sıra kendinizi zorlamanıza da gerek yoktur. Tempoyu kendiniz belirlersiniz. Bu aletle çalışmak kolay ve zevklidir. Bu aletle çalışacağınız zaman, eğlenceli bir oyun oynuyor gibi hissedeceksiniz.

Eliptik bisikletin faydaları muhakkak bunlarla sınırlı değildir. Sizlerin de eklemek istediği faydası mevcutsa yorum yaparak bizleri ve diğer okurlarımızı bilgilendirebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …