Eller Suda Neden Buruşur?

İnsan vücudu görülebilenin yanı sıra, gözle görülemeyecek kadar kısa kıllarla da kaplıdır. Bu kılların diplerinde sebum denilen yağ bezeleri yer alır.  Bu yağ bezeleri keratin ile derimizde yalıtım yapar. Ellerimizin iç kısmında ve ayak tabanımızda kıllar olmadığı için sebum denilen yağ bezeleri de yer almaz. Fakat ellerimiz ve ayaklarımızın keratin ile kaplı olmayan bölgelerinde derimiz daha kalındır.

Eller Suda Neden Buruşur?

Özellikle parmak uçlarımız ve tabanlarımız suyun içerisinde uzun süre durursa derimizin altına su girmektedir.  Bu esnada ozmos denilen olay gerçekleşir. Su daha yoğun bir maddeye yani deriye girmeye çalışır. Deriye girdiğinde de su için ayrılan alan büyür. Deri bu alanı yaratabilmek için genleşir. Sıcak havalarda asfaltta gördüğümüz durumun aynısıdır. Deri de bu olay sonucu gözle görülür bir genleşme, dolayısıyla eğilip bükülme yaşar. Parmak uçları, ayak tabanları vb. bölgelerin buruşmasının sebebi de budur.

buruşuk

Buruşma(Büzüşme) Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun muazzam özellikleri arasında yer alacak bir durumdur. Kusursuz bir donanıma sahip vücudumuzun, suya aşırı maruz kalması sonucunda buruşması, kavradığımız nesnelere daha çok sürtünme uygulamamızı sağlar.

Böylelikle ayaklarımız ve ellerimiz suyla temas ettiğinde kavrayışı artar. Örneğin banyoda kayıp düşme ihtimalimiz azalır.

“Eller suda neden buruşur” diyerek araştıran bilim adamı Tom Smulders ”araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini, özellikle tutma ve kavrama işlerimizi yaptığımız el parmaklarımızdaki derinin suda buruşarak parmaklardaki izleri daha kabarık hale getirdiği ve bu sayade nesneleri elimizden kaymadan, kolayca tutabildiğimizi, ayak parmaklarındaki buruşmaların ise kaygan zeminde çıplak ayak ile dolaşıldığında ayakların kaymasını önlediğini ” açıkladı. Ayrıca ”Parmakların buruşması akarsuda yiyecek ya da nemli bitkileri toplamak için atalarımıza yardım etmeyi sağlamış olabilir” dedi.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …