Elmas Hakkında Bilgi

Değerli taşlar arasında zirvede bulunan elmas, bilinen en sert cisim ve en büyük ısı iletkenidir. Bilinen en yüksek erime sıcaklığına ihtiyaç duyar.(4090° C erime noktası) En sert ikinci cisme göre 4 kat daha sert olan elmas, en yoğun atom konfigürasyonuna sahiptir. Isıtıldıktan sonra, ısı kaynağından çıkartılsa da uzun süre boyunca sıcak kalmaktadır.

Elmas Hakkında İlginç Bilgiler

  • Elmaslar yerin 100 mil altındadır ve derin volkanik püskürmelerle yeryüzüne taşınırlar.
  • Elmaslar milyonlarca yıllık olabilmektedir.
  • Elmaslar tek bir elementten, neredeyse% 100 karbondur. Dünya yüzeyinin çok altındaki muazzam ısı ve basınç altında karbon atomları, elmasların güzel ve nadir kristal yapılarıyla sonuçlanan eşsiz bir şekilde birleşir.
  • Bir elmasa şekil vermek, sadece başka bir elmas ile mümkündür.
  • Elmasların, MÖ dördüncü yüzyılın başlarında Hindistan’da toplanıp satıldığına dair kanıtlar var. MS’in ilk yüzyılında, Roman doğacı Pliny, “Elmas, yalnızca değerli taşların değil, bu dünyadaki her şeyin en değerli olanı” demiştir.
  • Eski Hindular, adanmışlık heykellerinin gözünde elmas kullandılar ve bir elmasın kullanıcısını tehlikeden koruyabileceğine inandılar.
  • Şimdiye kadar keşfedilen en büyük elmas Cullinan elması olarak adlandırıldı.

Elmas saf karbonun yüksek basınçla sıkıştırılması sonucu oluşmuştur. Yaygın bir yanılgı, elmasların yüksek oranda sıkıştırılmış kömürden oluştuğu yönündedir. Kömür gömülü tarih öncesi bitkilerden oluşur ve tarihlenen çoğu elmas ilk kara bitkilerinden çok daha eskidir. İndüksiyon bölgelerinde elmasların kömürden oluşması mümkündür, ancak bu şekilde oluşturulan elmaslar nadirdir ve karbon kaynağının daha büyük olasılıkla kömürden ziyade karbonat kayaları ve tortulardaki organik karbon olması muhtemeldir.

Elmasların bilinen yaşı, 1-3,5 milyar yıl arasında değişiklik göstermektedir. Dünya’nın manto tabakasından farklı yollar ile yer yüzüne yaklaşmıştır. Meteor düşmesi gibi yüksek basınç oluşturabilecek yollarla da oluştuğu tahmin edilmektedir. Bulunması, çıkarılması ve işlenmesi çok zor olduğu için çok kıymetlidir. Kıymetli olması pahalı olmasını da beraberinde getirir. Bunun yanı sıra dünya üzerinde bulunan elmasların çoğu endüstriyel alanda kullanılmaktadır.

Saf elmas renksizdir ve saydamdır. Renkli elmaslar, aslında elmasın kusurudur. Elmaslarda en sık görülen sarı ve kahverengi tonlarının sebebi, azot elementidir. Bor ise elmasa mavi rengini verir. Bu renklerin yanı sıra, pembe, siyah, yeşil gibi renkli elmaslar da bulunmaktadır.

Değerli Taş Rehberi yazımızı inceleyerek, diğer değerli taşlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …