en çok enerji tüketen ülkeler

En Çok Enerji Tüketen Beş Ülke

Ülkelerin gelişmişlik seviyesi, nüfusu, sanayileşmesi ne kadar artarsa enerji tüketimi de o kadar artacaktır. İnsanların çalışma saatleri, nüfus yoğunluğu, fabrikaların sayısı, ihracatın artması bunların hepsinin enerji tüketimine etkisi vardır. Bu bağlamda en fazla enerji tüketen ülkeler sıralamasını sizler için derledik.

Çin (5.436.000 GW)

çin

Nüfus olarak dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin enerji tüketimi olarak da listemizin 1.Sırasında. 7.2 milyar insanın yaşadığı bu büyük ülkede bu kadar insanın istihdam edilmesi için haliyle birçok fabrika vardır. Ve bu kadar insanın evlerinde tükettiği enerjiyle beraber 5.436.000 GW‘lık tüketimi haliyle normaldir.

Amerika Birleşik Devletleri (4.365.162 GW)

amerika

Nüfus olarak Çin kadar olmasa da sanayi olarak üst seviyelerde olan dünya devi listemizde 2.sırada. Sanayileşmenin en yoğun olduğu ülke olarak haliyle enerji ihtiyacı olarak da dünyanın en büyük 2.ülkesi.

Hindistan (1.199.078 GW)

hindistan

Nüfus olarak dünyanın en büyük 2.ülkesi olan Hindistan sanayi olarak çok gelişmese de son zamanlarda büyük şirketlerin işçilik ucuz olduğu için birçok fabrikalarını oraya kurmasıyla Hindistan’ın da enerji tüketimi artmıştır ve listemizde 3.sırada.

Rusya Federasyonu (1.045.416 GW)

rusya

144 milyon nüfusu olan bu ülkenin enerji ihtiyacının en büyük sebebi savunma sanayisidir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan savunma sanayisi haliyle en büyük enerji tüketimini de gerçekleştiriyor.

Japonya (1.045.293 GW)

japonya

Rusya ile yakın nüfusa sahip olsa da üretim ve teknolojinin muazzam olduğu bu ülke listemizin son sırasında.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …