en çok enerji üreten ülkeler

En Çok Enerji Üreten Beş Ülke

Ülkelerde enerji üretimi, ülkenin ihtiyacına göre olur. Ne kadar tüketim oluyorsa üretimde ona yakın bir değerde olmak zorunda. Çünkü enerjinin en basit formu elektriktir. Elektrik enerjisi depolanması pek mümkün olmadığı için günlük tüketim seviyesine göre üretim gerçekleştirilecektir. Bu yüzden en fazla enerji üreten ülkeler, haliyle en fazla tüketimin olduğu ülkeler olacaktır. Bundan farklı olarak üretilen enerjiyi dış ülkelere satışı da gerçekleşebilir. Fakat şu dünyada yenilenebilir enerji yeni yeni yaygınlaştığı için tüm ülkeler enerji ihtiyacının büyük bir kısmını fosil yakıtlardan karşılıyor. Ancak kendilerine yetebilecek kadarını yenilenebilir enerjiyle karşıladıkları için enerjisini başka ülkeye satan ülke yok denilecek kadar azdır. Bu bağlamda oluşan listemizle karşınızdayız.

En Çok Enerji Tüketen Beş Ülke

Çin

çin

Nüfus olarak dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin enerji tüketimi olarak dünyanın büyük ülkesidir. Haliyle bu talebi karşılamak için bir o kadar da üretmek zorunda olan Çin listemizde ilk sırada

Amerika Birleşik Devletleri

Sanayi olarak üst seviyelerde olan dünya devi listemizde 2.sırada. Sanayileşmenin en yoğun olduğu ülke olarak haliyle enerji ihtiyacı olarak da dünyanın en büyük ikinci ülkesi bu talebi de karşıladıkları için enerji üreten en büyük ikinci ülke konumunda.

Hindistan

hindistan

Nüfus olarak dünyanın en büyük 2.ülkesi olan Hindistan sanayi olarak çok gelişmese de son zamanlarda büyük şirketlerin işçilik ucuz olduğu için birçok fabrikalarını oraya kurmasıyla Hindistan’ın da enerji üretim kapasitesi de artmıştır.

Rusya Federasyonu

rusya

144 milyon nüfusu olan bu ülkenin enerji ihtiyacının en büyük sebebi savunma sanayisidir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan savunma sanayisi haliyle en büyük enerji ihtiyacına sahip olan ülkelerden biri.

Japonya

japonya

Gerek teknolojisiyle, gerek sanayisiyle en büyük enerji üreten ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …