En Çok Turistin Ziyaret Ettiği 5 Yunan Adası

Yunanistan her yıl milyonlarca turistin adalarını görmek için ziyaret ettiği bir ülkeyken Yunan Adaları da tatil planlarken seçimlerinizin başında yer almalıdır. Kapıda vize vermesi, Türkiye’ye yakınlığı ve tarihi yapısı ile gelenleri kendisine hayran bırakan Yunan Adaları tarihi dokusu ve kültürü ile yaşayan bir efsanedir. En çok ziyaret edilen 5 Yunan Adası’nda kendinize ait birçok şey bulmanız kaçınılmazdır.

Arkeoloji için: Girit

girit adası

Girit Yunanistan’ın en büyük adasıdır ve dağları, kumsalları, doğal güzellikleri ile çok yönlü bir turistik değerdir. Turistik gezi yapacak olanlar doğal güzellikler yanında gidecekleri yerin tarihi özelliklerine de dikkat ederek plan yapmaktadır. Kral Minos’un bir zamanlar efsanevi Minotaur’u sakladığı Minoan Sarayı ile adanın en seçkin antik bölgesi Knossos’ta yer alır. Minoan Sarayı’nın büyük bir kısmı iyi korunmuştur ve eserler son derece dikkat çekicidir. Ünlü yunan freskleri gibi muhteşem antik sanat eserleri ziyaretçilerini şaşkına çevirir. Bununla birlikte Iraklion’daki Arkeoloji Müzesi ülkenin en iyi müzelerinden biridir ve büyüleyici bir Minos hazinesi olarak adlandırılır. Sahil boyunca doğuya doğru gidildiğinde Malio Sarayı da aynı döneme ait başka bir güzelliktir. Güney kıyısında Minoan, Phaestos Sarayı gibi yerler sayılabilir. Aynı bölgede Girit ve Kuzey Afrika yığınını içeren Roma vilayetinin harabeye dönmüş başkenti Gortys de bulunmaktadır. Dhiktean Mağarası ve Zakros Sarayı gibi mekânlarda ilgi çekici ve zevkli cazibe noktalarındandır.

Plajlar için: Milos

milos adası

Plajlar konusunda uzman olanlar Milos’u Yunan Adaları içerisinde en iyisi olarak kabul ederler. Volkanik yapısı, at nalı şekli, etkileyici yetmiş beş plajı bulunan Milos çok kalabalık olmayan, ziyaretçilerini rahat hissettiren ve konaklama, yeme-içme gibi çok imkan sunan hoş bir mekandır. Termal akıntılarla ısınan beyaz kumlu plajları ile bağlantı kayalıklardan geçen tüneller yardımı ile yapılırken plajlara ise sadece tekne ile erişilebilir. Her şeye rağmen bu güzellikleri görmek için insanlar her yıl ziyarette bulunur.

Maneviyat için: Batnaz (Patmos)

Batnaz adası

Aziz Patmos Yunanistan için her zaman ayrı bir öneme sahip olduğundan en önemli adalar arasında da sayılmaktadır. Sabahın erken saatlerinde Aziz Johns’un mağarasında tarihi dinlemek ve dinlenmek için büyük fırsat bulmuş olursunuz. Çevredeki adalara ve denize bakmak ruhsal olarak da sizi iyi hissettirecektir. Tepeden daha yukarı doğru çıktığınızda Theologou’nun on ikinci yüzyıldan kalma manastırı harika bir manzara sunuyor ve keşif için gelenlere ev sahipliği yapıyor. Kilisenin yapı olarak durumu iyidir ve müzedeki araçlar göz kamaştırıcıdır.

Okyanus aktiviteleri için: Lefkada

Lefkada

Orta büyüklükteki Lefkada Avrupa’nın en büyük rüzgâr sörfü merkezlerinden biridir. Ada başkentinin kenarında parlak bir marinası bulunan mekan su üzerinde vakit geçirmek isteyenler için çok çekici gelirken kolay ulaşım sağlaması da buranın cazibesini artırır. Batı kıyısındaki İyon Denizi’nin plajları ile dağ manzaraları arasında bulunan geçit turitlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdendir. Lefkoda bazı güzel eski kiliseler ile çekici ve kültürel imkanlar sunar: Adadaki yatlar, marina gibi büyük tesisler, Dessimi-Rouda ve Syvota gibi koylarla bağlanma kolaylığı nedeniyle turistler buraya akın etmektedir. Nydri’nin su sporları sunması ana tatil beldesi olan Nydri’yi yelken sporları için merkez konuma getirmiştir. Lefkada’nın güney ucunda uzanan körfez rüzgar sörfü için ideal rüzgar almakta ve sığ suda spor yapanlar için cazip gelmektedir. Genç sporcuların çok ilgisini çeken bu bölge renkli yelkenler ile gözlere şölen sunar.

Her şeyden biraz olsun: Midilli (Lesvos)

midilli

Girit ve Evvia’nın arkasında üçüncü büyük ada olan Lesvos, çok yönlü güzelliklere sahiptir. Büyük bir sahil şeridi, geniş bir kale ve müzelere sahip olan Midilli Kasabası yiyecek ve içecek merkezi de sayılmaktadır. Mimarisi etkileyici olan küçük kasabalar arasında Molyvos ve Ayiassos göze çarpanlar arasında sayılabilir. Çeşitli manastırlar adanın etrafını süslerken sahil şeridinde çok fazla kumsal bulunur. Kalloni’deki geniş sığ körfez, kuş gözlemcilerinin rüyası olan tuz bataklıklarını içerir ve çok turist çeker. Adada zeytin ürünleri ve şarap üretimi de çok fazlayken eski zamanlardan beri edebi ve kültürel bir ünü vardır. Yirminci yüzyıl sanatçıları Theriade ve Theophilos’un doğum yeri olan adada onlar adına müzeler bulunmaktadır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …