En İyi Beş Macera Filmi

Hepinizin bildiği gibi filmler hayatımıza çok farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Aynı zamanda olaylara daha olgun yaklaşmamızı sağlayan bu filmler birçok yönden hayatlarımızı etkilemektedir. Macera filmleri ise hayatlarımızda az da olsa karşılaştığımız aksiyonu doyasıya bizlere yaşatıyor. En İyi beş macera filmi hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz yazımızda sizlere şimdiden bu filmleri izlerken yaşayacağınız heyecanı ve aksiyon dolu sahnelerin garantisini verebiliriz.

Kutup Macerası (2006 – IMDB: 7.3)

Yönetmenlik koltuğunda Frank Marshall’ın oturduğu Kutup Macerası filmi 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde izleyici ile buluşturulmuştur. Kutup Macerası oyuncu kadrosunda birbirinden ünlü kişilerin bulunması onu daha da izlenebilir bir film yapmaktadır. Öyle ki Paul Walker, Jason Biggs, Bruce Greenwood gibi ünlü isimler bu filmde başrolü paylaşmaktadır. Film toplamda 120 dakikadan oluşmaktadır ve konu olarak arama kurtarma ekibinin başında olan Jerry Shepard’ın başından geçen macera dolu olayları anlatmaktadır. Antartika’da geçen bu olaylar yapılan dehşet verici bir kaza ile başlar. Jerry bu kazadan kurtulmak için sadık dostları olan köpeklerini feda etmek zorundadır ancak buna hiç niyeti yoktur. Jerry’e güzel bir pilot olan Katie yardım eder ve kurtarma operasyonu hayret vericiliği ile başlar. Operasyona olumsuzluk katabilecek derecede ünlü olan Antartika kar fırtınası da eşlik eder. Bu etmenler sonucunda bakalım güzel pilot ve Jerry operasyonu başarıyla sonuçlandırabilecekler mi? Kutup Macerası filmi IMDB üzerinden tam olarak 7.3 puan almayı başarmıştır.

kutup macerası

Kingsman: Gizli Servis (2014 – IMDB: 7.8)

Yönetmenliğini Matthew Vaughn’un yaptığı ve yapımcılığını Adam Bohling’in üstlendiği Kingsman: Gizli Servis filmi 2014 yılına bomba gibi düşmüştür. Öyle ki gösterime girdiği günlerde çok fazla gündemde kalmış ve gelmiş geçmiş en iyi film olarak adlandırılmıştır. Birçok izleyici kitlesine ulaşmış ve hayranlık verici sahneleri ile izleyenleri soluksuz bir maceraya atmıştır. Kadrosunda Colin Firth ve Samuel L. Jackson gibi ünlü isimlerin bulunması bu film için verilen değeri ortaya koymaktadır. Film konu olarak Eggsy adında bir gencin ajanlık eğitimi alması sırasında gerçekleşen olayları almaktadır. Bu noktada bir çok sürpriz ile karşılaşacak olan izleyiciler baştan sonra soluksuz bir macera da yaşayacaklardır. Filmin en şaşırtıcı yönü ise filmin başından sonuna kadar sürpriz içermesidir. Bir sonraki olayı tahmin etmek bu film için gerçekten güçtür. Kingsman: Gizli Servis filmi IMDB’den 7.8 puan almıştır.

kingsman gizli servis

Kanlı Elmas (2006- IMDB: 8.0)

Kanlı Elmas filmi 2006 yılında gösterime giren bir diğer macera filmimizdir. Yönetmenliğini Edward Zwick gibi ünlü bir isim üstlenmiştir. Kadrosunda Leonardo DiCaprio ve Jennifer Connelly gibi ünlü isimler mevcuttur. Dönemin en iyi aksiyon ve macera filmi olarak değer görmüştür. Film bir köyde başlar ve isyancılar bu köyü talan etmişlerdir. Solomon Vandy isyancılara esir düşmüştür ve çalıştırılmak üzere elmas madenine götürülmüştür. Bir gün çok büyük ve eşsiz güzellikte bir elmas ile karşılaşır. Bu elması saklamak ister ancak yakalanır derken ordu isyancılara o sırada saldırı düzenler. Ortalık darmaduman olmuştur. Bu karışıklıktan yararlanıp kaçmak isterken bu sefer orduya yakalanmış ve tehdit almıştır. Hapse düşen bu balıkçı kurtarılma ümidi ile beklemektedir. Elmasın saklı olduğu yeri bir tek o bildiği için ona bir şey yapamazlar. Bir gün kahramanımız Danny Archer bu balıkçıyı hapisten çıkarmak ister ve elması almak için planlar kurar. Kendisine bu noktada yardım edecek olan Maddy ile ittifak kurarlar. Olaylar bu noktada karışır ve izleyiciler soluksuz bir maceranın içinde bulur kendilerini. IMBD üzerinden 8.0 puan alabilen Kanlı Elmas filmi özgünlüğünü ve orjinalliğini günümüzde de korumaktadır.

kanlı elmas

Cesur Yürek (1995 – IMDB: 8.4)

Listemizde bulunan en eski film olan Cesur Yürek 21 yıl önce ABD topraklarında çekilen bir filmdir. Yönetmenliğini Mel Gibson gibi çok ünlü bir isim yapmıştır. Filmin kalitesi buradan anlaşılabilir. Oyuncu kadrosunda Mel Gibson, James Robinson ve Sean Lawlor gibi isimler vardır. Film konu olarak William Wallace‘nin hayatını anlatmaktadır. Bu film aynı zamanda yarı kurgu yarı gerçek tarih karışımı bir yapımdır. Bazı araştırmacılar gerçek tarihin bu filmde ayaklar altına alındığını söylemektedir ancak filmin puanı ne kadar kaliteli bir yapıma sahip olduğunu göstermektedir. 10 dalda Oscar’a aday gösterilen Cesur Yürek filmi IMDB üzerinden tam olarak 8.4 puan alarak listemizin dördüncü sırasını kaplamıştır.

cesur yürek

Gladyatör (2000 – IMDB: 8.5)

2000 yılında gösterime giren bu film listemizin kral koltuğunu almıştır. Gladyatör filminin yönetmenliğini Ridley Scott gibi ünlü bir isim yapmıştır. Russell Crowe ve Joaquin Phoenix gibi ünlü oyuncuların başrolleri paylaştığı bu film 5 dalda ödül almıştır. Toplamda 155 dakika olan Gladyatör filmi konu olarak General Maximus’un ailesinin katledilmesiyle başlayan maceraları işlemektedir. General için zorlu geçen bu günler aniden köleliğe dönüşmüştür ve o kaçış fırsatı aramaktadır. Burada arenaya gönderilir ve bir gladyatör gibi eğitim alır. Bu eğitimden sonra tek amacı imparatoru öldürmek ve ailesinin intikamını almaktır. Olayların bu noktada gelişmesi ve bol aksiyon içermesi izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir. Keyifle ve zevkle izleyeceğiniz bir film olan Gladyatör IMDB’den 8.5 puan almıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

ilk türk filmi

Türkiye’de İlk Film Ne Zaman Çekildi?

Büyüklerimizin 93 Savaşı diye andıkları 1876 Savaşı, uzak görüşten yoksunluk, sarayın yanlış tutumu ve çeşitli …