En Tehlikeli Uyuşturucular ve Zararları

Uyuşturucu, dünya üzerinde günden güne bir yenisiyle yayılan, genellikle “hayatının baharında” kişileri hedef alarak ömürlerinden çalan zehirlerin tümüdür. Benim bu konu için yapabileceğim en iyi tanımlama budur. En tehlikeli uyuşturucular da kişinin benliğini değiştirerek başkasına da zararlar vermesine sebep olan uyuşturuculardır. Çünkü, hiç kimsenin bir başkasının hayatına kastetmeye, zarar vermeye hakkı yoktur!

Kötü insanların yeni karışımlarla, kimyasallarla özellikle “çocuk yaşta” diye tabir edilen kişileri hedef alarak maddi anlamda çıkar sağladıkları bilinir. Bu yüzden, sürekli güncellenerek bir yenisi, farklı bir isimle karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan son örneği flakka adındaki uyuşturucudur. Flakka Hakkında Bilgi adındaki yazımı okuyarak, hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. En tehlikeli uyuşturucular nelerdir, gelin inceleyelim.

En Tehlikeli Uyuşturucular

Flakka – Zombi Hapı

flakka

Bu uyuşturucu için yazmış olduğum ayrı bir makale de sitede mevcuttur. İlk olarak 2011 yılında görülen bu uyuşturucu madde çok farklı şekillerde görülse de beyaz ve kristalizedir. İçeriğindeki etken madde olan alpha-PDP kişinin farklı bir boyuttaymışcasına saldırgan ve anlamsız tavırlar göstermesine sebep olmaktadır. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada Zombi hapı olarak bilinmektedir.

Kullanıldıktan sonra etkileri, bedensel güçte artış, halüsinasyon, tuhaf hareketler, şüpheci ve saldırgan bir bakış, intihar eğilimi, kalbin düzensiz atımı, solunum yollarında problemler gibi durumlara sebebiyet veriyor. Bu belirtilerin sonucunda kişi komaya girerek, ölebiliyor.

LSD

lsd

Albert Hoffman adındaki bir doktor tarafından yanlışlıkla sentezlendiği düşünülmektedir. 1938 yılında ortaya çıkan bu kimyasal, renkli kağıtlar üzerine damlatılarak satılmaktadır. Dünyanın en kuvvetli halüsinasyon gösteren maddesi olma özelliğini taşır.

Ağız yoluyla dile yapıştırılarak alınan bu madde çok kısa sürede etkisini göstermeye başlar. İlk olarak göz bebekleri büyür ve kalp atışları hızlanır. Daha sonra mide bulantısı ve vücut ısısında artış gözlemlenir. Duygularda nirvanaya ulaşmayı sağlar. Geçiş yaptığı hayali evreninde okyanusun dibinde koşturmayı, kuşlarla uçmayı, uzay boşluğunda halay çekmeyi gösterdiği bilinir. Komik olarak anlatımını yaptığım bu uyuşturucu “renkli” görmeyi sağlar. Bu yüzden damlatıldığı kağıtlarda çeşitli renklerde emojiler, hayvan resimleri mevcuttur.

Hayal alemi bağımlılığı kişide melankoliye sebep olmaktadır. Günden güne ilerleyen bu durum bad trip denilen çıkışı olmayan bir psikolojik duruma sokar. Kullanıldığı anda çeşitli şekillerde yaralanma ve ölümlere sebep olmaktadır. Bunlardan en bilineni kör olana kadar güneşe bakmak, pencere veya balkondan aşağı atlamaktır. Kullanım sonrası girilen aşırı melankolik tavır, kişiyi intihara yönlendirir.

Bonzai

spice k2 bonzai

İlk olarak 2011 yılında Eskişehir’de görülen bu uyuşturucu madde, dünyada 2007 yılında görülmüştür. Sentetik uyuşturucu olsa da bitki üzerine damlatılarak kurutulduğundan hayatının baharındaki gençlere de “doğal” diye satılmaktadır. Birden fazla çeşidi bulunsa da ham maddesi hepsinde aynıdır, kannabinoid. Her geçen gün  kullanımı artmakta, bir genci daha bataklığına çekmektedir.

Dünya genelinde spice ve k2 gibi çeşitli isimleri mevcuttur. Ülkemizde yakalanan ilk paket üzerinde yazan bonzai kelimesiyle anılmaktadır. Bonzai, kişinin geçici felç duruma girmesine, geçici körlüğe, bad trip denilen ölüm tribine girerek kalp krizi geçirmesine sebep olmaktadır.

Ekstazi – Extacy

ekstazi

Renkli küçük hap şeklinde satılan bu uyuşturucu, merkezi sinir sistemini doğrudan etkileyerek kişinin aşırı mutlu ve enerjik hissetmesini sağlar. Yaklaşık bir saat içerisinde doruk noktasına ulaşarak, düşüşe geçirir. Fakat bu düşüş, kişinin eski enerjik ve mutlu halinden daha aşağıdadır.

Uyuşturucuyu kullanan kişide göz bebekleri büyür ve kan basıncı artarak vücut ısısı yükselir. Aşırı terleme, diş gıcırdatması ve çene kitlenmesi gibi belirtileri vardır. Ülkemizde hap veya şeker olarak bilinir. Etkin maddesi metilenoksimetamfetamindir.(MDMA)

Listeye dahil etmediğim bir çok uyuşturucu madde mevcut. Kokain, eroin, esrar gibi diğer uyarıcı maddeler de en az bunlar kadar zararlı olsa da ülkemiz için en tehlikeli uyuşturucu şüphesiz bonzaidir. Unutulmamalıdır ki büyük uyuşturucu baronu Pablo Escobar dahi sadece sigara içmektedir…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …