Sağlık 17 0

Epilepsi ve Epileptik Nöbet Nedir?

Epileptik nöbet beyinde zaman zaman ortaya çıkan anormal elektriksel boşalımların sonucu olarak görülen geçici nörolojik disfonksiyon dönemidir. Halk arasında adına sara da denen hastalık tekrarlanan nöbetler ile karakterize ve genellikle geçici bilinç kaybına sebep olan bir durumdur. Ancak her zaman olmayabilir. Bazı nöbetlerde koku hissi, bulantı hissi, mide yanması gibi bir algılama yaşanırken, bazılarında kişi yere düşebilir ya da ağzı köpürebilir.

Ayrıca kısa süreli (5-10 saniye) gözlerini dikip sabit bakma, cevapsızlık, kasılmasız dalma nöbetleri ile özellikle sabah uyandıktan sonra görülen ve kollarda sıçrama-atma şeklinde miyoklonik nöbetler de olabilir.

İnsanlarda epilepsinin nedeni olarak B6 vitamininin eksikliği gözlenmiştir. Nöbet geçiren biri görürseniz yapılması geren tek şey uzuvlarının ve başının altına yumuşak şeyler koyarak çarpmalardan oluşacak yaraları engellemek ve nöbet süresini tutmak. Bu sırada acil yardımı çağırmanız gerekir.

Kaç yıldız verirdiniz?
Ortalama: 0 (Toplam: 0)

Selim Çayır {Selim Çayır}

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir