epoksi

Epoksi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Son zamanlarda adı daha yaygın olarak kullanılmaya başlayan epoksi genellikle iki bileşenli olan, oldukça dirençli ve zamanla direncini yitirmeyen yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Diğer termoset plastikler gibi belirli bir süre geçtikten sonra katılaşır ve ortalama bir iki hafta içinde olgunlaşıp nihai sertliğe ulaşır. Cam ya da karbon elyafı ile birleştiğinde mükemmel denilebilecek bir mekanik dayanıklılığa sahip olur. Bu özelliği ile uzay, havacılık teknolojileri ve denizcilik alanlarında oldukça fazla kullanılır. Bunun dışında inşaat alanında da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Çatlakların doldurulması ve betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılmasının yanı sıra güzel ve dayanıklı bir yüzey kaplama ürünüdür. Çok kullanışlı olan bu teknolojik kimyasal ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak yapabileceklerinizin sınırı yoktur.

Epoksi Nasıl Yapılır?

Birçok alanda kullanılan bu değerli reçineden gerekli karışımlar ve eklemeler yapılarak farklı alanlarda yararlanılır. Epoksi nasıl yapılır? Sorusunun cevaplanabilmesi için karışımın diğer maddelerinin de bilinmesi gereklidir. Çünkü karışımın içine eklenen maddeler karışımı daha etkin hale getirir. Karışımda ek olarak bulunan dolgu malzemeleri solventli veya solventsiz uygulanabilmektedir. Bu karışım şeffaf bir şekilde hazırlanabileceği gibi tercihe göre renk uygulamaları yapılarak renkli olarak da hazırlanabilir. Önemli olan karışımın itinalı bir şekilde karıştırılması ve üzerindeki baloncukların tamamen yok olmasıdır.

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Hem görsel olarak göze hitap eden hem de dayanıklı bir kaplama çeşidi olan epoksi konusunda en çok sorulan sorulardan biri olan epoksi nasıl uygulanır? Sorusunu cevaplarken uygulama sırasında yapılan işlemlerden tek tek bahsetmek gereklidir. Epoksi kaplama işlemi sırasında belirli bir planın olması ve aşamaların sırasıyla uygulanması oldukça önemlidir. Öncelikle epoksi uygulanacak zeminin uygun olup olmadığının incelenmesi, eğer gerekliyse zeminin düz olmasını engelleyen çalışmaların temizlenmesi gereklidir. Fayans, parke veya halıfleks gibi önceden yapılan işlemler ve varsa yağ ve lekeler yok edilmelidir. Diğer işlemler ise sırasıyla şu şekildedir:

Zemin Kaplaması Öncesinde Astar Atımı: Epoksi uygulamasının yapılabilmesi için düzgün bir zemin oluşturulması amacıyla ilk kat astar atılır. Şeffaf kat olarak değerlendirilebilecek olan bu astarın bir süre kuruması beklenir. Bu astarın uygulanışının düzgün olması çok önemlidir çünkü epoksi kaplama ne kadar sert bir zemine uygulanırsa o kadar dayanıklı olur.

Zemin Kaplama Çeşidinin Uygulanması: Atılan astar kuruduktan sonra sıra seçilmiş olan epoksi zemin kaplama çeşidi zemine uygulanabilir. Yeteri kadar kat atıldıktan sonra son kat üzerinde çeşitli epoksi uygulama modelleri uygulanarak istenilen renk veya desen görüntüsü verilebilir. Örneğin; portakal kabuğu desenli bir zemin yüzeyi tercih edilmişse son katta rulo ile portakal kabuğu deseni verilmesi sağlanır veya şeffaf bir yüzey isteniyorsa son katta parlak görünümlü, şeffaf bir epoksi uygulanabilir. Seçilen kaplama çeşidine göre uygulama katlarında yapılan işlemler değişebilir. Şeffaf olanların altında değişik motifler yer alabilir.

Boya Hazırlanması: Uygulama yapılacak olan zeminin farklı renk veya desenli olması istendiğinde epoksi boya uygulamaları kullanılabilir. Bu boyanın hazırlanabilmesi için epoksi reçine, sertleştirici ve pasta kullanılır. Bu üç öğe karıştırılarak ve uygulanacak zemin doğru hesaplanarak karışım yapılır. Epoksi boya çeşitlerinden metalik boyalar en gösterişli ve dikkat çekici olanlarındandır.

3 Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Toprak zemin hariç her zemine uygulanabilen 3 boyutlu epoksi zemin kaplama için normal kaplamada olduğu gibi öncelikle zemin temizlenir ve pürüssüzleştirilir. Aynı zamanda zeminin sağlam olması gereklidir ve su yalıtımı sağlanmalıdır. Zeminin durumuna bakılarak duruma göre epoksi esaslı solüsyon ile alt zemin hazırlanır. Uyguluma için seçilen görsellerin yüksek çözünürlükte olması gerekir. Tercihe göre Photoshop veya Corel Draw gibi grafik programları sayesinde kişiye özel tasarımlar yapılabilir. Daha sonra görsel istenilen ölçüye göre hazırlanıp baskıya verilir. Bundan sonra sıra artık görselin zemine uygulanmasındadır. Bu aşamada görselle zemin arasında hiç hava kabarcığı bırakılmaması gerektiği için çok dikkatli olunmalıdır. Oluşacak boşluklar zamanla üst zeminin yıpranıp çatlayarak bozulmasına yol açabilir.

Görselin uygulanmasından sonra yüzey temizlenir ve üst zemine hazır hale getirilir. Bu aşamada uygulamayı yapacak kişi ya da firmanın kullandığı malzemeler büyük önem taşımaktadır. Bazı kullanılan epoksi ürünleri kısa sürede zeminin deforme olmasına yol açabilir. Bu nedenle epoksi zemin kaplama işlemini yapanların profosyonel olması çok önemlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

iğne oyası modelleri

İğne Oyası Model Seçimi

Evlenecek gelinlik çağında olan bireylerin cinsiyet fark etmeksizin çeyizlerinde bulundurması gereken eşyaların başında gelir iğne …