Erkek ve Dişi Tavus Kuşu Arasındaki Farklar

Dünyadaki en güzel kuş türlerinden biri olan tavus kuşları süslü yanardöner tüyleri olan uzun kuyruklarıyla bilinir. Pavo, Phasianinae alt ailesi ve Phasianidae familyasına ait üç tür tavus kuşu türü vardır. Bunlar Pavo cristatus (Hint tavus kuşu), Pavo muticus (yeşil tavus kuşu) ve Afropavo congensis (Kongo tavus kuşu). Hint ve yeşil türlerin her ikisi de yanardöner tüyleri olan özel tavus kuşu kuyruğuna sahiptir. Kongo tavus kuşu diğer iki tür kadar çekici olmasa da, koyu mavi tüyleri ve siyah kuyruğu vardır.

Tavus kuşu cinsel dimorfizmin klasik bir örneğidir. Erkekler ve dişiler tamamen farklı görünmelerini sağlayan farklı özelliklere sahiptir. Cinsel dimorfizmin derecesi farklı türlere göre değişebilir. Tavus kuşu durumunda, erkeğin uzun ve güzel kuyruğu, dişiden farklı görünmesini sağlayan en önemli özelliktir. Aşağıda, erkek ve dişi Hint tavus kuşu (Pavo cristatus) arasındaki ana farklar verilmiştir.

Erkek Tavus Kuşu ve Dişi Tavus Kuşu Arasındaki Farklar

erkek ve dişi tavus kuşu

Boyut Farkı

Yetişkin erkeklerin vücut ağırlığı dokuz ile on üç kilo arasında değişirken, dişiler yaklaşık altı ile dokuz kilo ağırlığındadır. Yetişkin bir erkek 2,5 metre (kuyruk dahil) kadar uzunluğa sahipken, yetişkin bir dişi uzunluğu 75 santim ile 1 metre arasındadır.

Kuyruk Farkı

tavus kuşu kuyruk farkı

Erkeklerde yanardöner tüyler olan uzun ve renkli kuyruklar vardır. Öte yandan, dişi tavus kuşu donuk kahverengimsi gri tüylerle kısa kuyruklara sahiptir. Erkek tavus kuşunun kuyruğu yaklaşık iki metre uzunluğunda olabilir. Uzun kuyruk, bu kuşun vücut uzunluğunun% 60’ından fazlasını oluşturur. Tavus kuşu kuyruğunu dik tutabilir. Bu kur sırasında görülür. Sıra dışı kuyruklarıyla Hint tavus kuşları en büyük uçan kuşlar arasındadır.

Erkek tavus kuşu kur sırasında kuyruklarını gösterirken, dişiler heyecanlandıklarında veya tehdit edildiklerinde kuyruk tüylerini de gösterebilirler.

Göz Farkı

Hem erkeklerin hem de dişilerin gözlerinin üst ve alt taraflarında beyaz lekeler olmasına rağmen, bu özellik erkeklerde daha belirgindir. Dişilerde, gözlerin üzerindeki işaretler belirgin bir şekilde görülür, ancak gözlerin altında bulunanlar cilt renkleriyle birleşir ve kolayca ayırt edilemez.

Erkek tavus kuşunun renkli kuyruğu üç yaşına geldiğinde gelişir. Bu yüzden ayrım yapmak bebek tavus kuşları arasında çok zordur. Uzun bacakları ve daha renkli tüyleri olan civcivlerin erkek olduğu söylenir.

albino tavus kuşu

Albino tavus kuşları farklı bir tür içermez. Genetik mutasyon türleri nedeniyle beyaz görünürler. Beyaz görünseler de, erkek ve dişiler arasındaki farklar aynıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …