erken doğum için tavsiyeler

Erken Doğumun Tekrarlamaması İçin Tavsiyeler

Her şeyi doğru yapsan bile, hala erken doğum riskin olabilir. Prematüre doğumun sebeplerini her zaman bilmiyoruz, ancak geçmişte prematüre bebeğiniz varsa, başka bir gebelikte erken doğum yapma riski yüksektir. Erken doğum yaptıysanız, başka hamilelikte erken doğum yapma şansınızı azaltmanın bazı yolları aşağıda belirtilmiştir:

Doğumdan Hamile Kalma Arasında 18 Ay Bekleyin

Gebelikler arasında en az 18 ay beklemek, vücudunuzun bir gebelikten kurtulma zamanını verir, böylece bir sonraki gebelik için hazır olur. Doğum kontrolünü elinizde bulundurun, böylece çok erken hamile kalmazsınız. Sizin için en iyi doğum kontrolü seçeneği hakkında doktorunuzla konuşun.

Kendinizi Sağlıklı Hissettiğiniz Bir Zamanı Seçin

Hamile kaldığınızda sağlıklı olmanız, sağlıklı bir hamileliğin temellerini atar ve erken doğum gibi olası problemlerin önüne geçer. Sağlık kontrolünden geçerek, doktordan onay alıp hamile kalmak olası problemlerin önüne geçecektir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri sağlığınızı etkileyen faktörler olabilmektedir.

  • Sağlıklı bir şekilde kilo almak.
  • Depresyon, diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik sağlık koşullarına yönelik tedavi almak.
  • Enfeksiyonların önlenmesi için çalışma ve tedavisi.
  • Stresin azaltılması.

Progesteron Takviyesi Konusunda Doktora Danışın

Progesteron rahiminizin büyümesine yardımcı olan ve kasılmalara engel olan bir hormondur. Progesteron çekimleri, aşağıdaki durumlarda tekrar erken doğum yapmanızı önlemeye yardımcı olabilir:

  • Bir bebek beklediğiniz durumda.
  • Daha önceki bebekte hamile kalmışsınız ve spontane erken doğum yapmışsanız.

Rahim Ağzı Tedavisi

serklaj ile kısa serviks tedavisi

Serviks olarak da bilinen bu bölüm, açılır, kapanır, kısalır, incelir ve yumuşar. Bebeğin doğum esnasında burdan geçebilmesi için esnekliği önemli olan bu bölgenin kısa olması, olası erken doğumu tetiklemektedir. Serklaj ve vajinal progesteron ile tedavisi mümkün olabilen bu rahatsızlık için doktorunuzdan bilgi alın. Yukarıdaki fotoğrafta serklaj(bağlama) yapılan bölüm rahim ağzı, yani servikstir.

Preeklamptik hastalığı önlemek için düşük doz aspirin kullanın

Preeklampsi, bazı kadınların gebeliğin 20. haftasından sonra veya doğum yaptıktan sonra yakalandığı yüksek tansiyon çeşididir. Tedavi edilmezse, hamilelikte erken doğum da dâhil olmak üzere ciddi sorunlara neden olabilir. Preeklampsi için risk faktörleriniz varsa, daha önce sahip olduğunuz gibi veya yüksek kan basıncınız diğer sağlık koşullarınız varsa, doktorunuz hamilelikte düşük doz aspirin kullanmanızı isteyebilir.

Sigara içmek, alkol almak, uyuşturucu kullanmak ve reçeteyle satılan ilaçları kötüye kullanmak gibi birçok şey bebeğe zarar vermektedir. Bunların hepsi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını riske atabilir ve erken doğum yapma olasılığınızı arttırabilir. Riski azaltmak için yardım almak, yapabileceğiniz en iyi şeydir. Yardımcı programlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Erken doğum eylemi belirtilerini öğrenin

Erken doğum eyleminin belirtilerini ve semptomlarını öğrenmek, erken doğum riskini azaltmaz. Fakat onları tanıyorsanız ve onlara sahipseniz ne yapacağınızı biliyorsanız, emek vermenize yardımcı olabilecek tedaviyi hızla alabilirsiniz. Preterm doğum eylemi belirtileri varsa, hemen doktorunuzu arayın veya hastaneye gidin.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …