Esaretin Bedeli Hakkında Bilinmeyenler

1994 yılında izleyiciyle buluşan film “Esaretin Bedeli” birbirinden farklı birçok ilginç özelliğe sahip. Sinemada yayında olduğu süre boyunca zarar etmesine rağmen yayından kalktığı gün itibari ile kar yapmaya başlayan bu film nasıl bir anda ünlendi. Dünyada büyük bir kitle tarafından niye dünyanın en iyi filmi olarak gösteriliyor ve filmin şaşırmanıza neden olacak özelliklerini gelin hep beraber inceleyelim.

Morgan Freeman’ın En Sevdiği Film

Ünlü oyuncu Morgan Freeman şuana kadar birçok filmde görev aldı. Fakat oyuncunun kendi ağzından çıkanlara göre şuana kadar izlemekten ve oynamaktan en çok keyif aldığı film ‘Esaretin Bedeli’ olmuş.

Morgan Freeman’ın Oğlu

Filmde Morgan Freeman’ın tahliye evrakları içerisinde yer alan resimler oğlu Alfanso Freeman’a ait. Ayrıca Alfanso Freeman film içerisinde rol almakta. “Taze balık! Bugün taze balık! Onlara sarılıyoruz!” repliklerini kullanan kişi Alfanso. Ayrıca ‘Seven’ filminde de parmak izi teknisyeni olarak rol almıştı.

Senaryo 8 Haftada Yazıldı!

IMDb’de uzun zamandır 1.liğini korumakta olan Esaretin Bedeli filminin senaryosu Frank Darabont tarafından tam sekiz haftada yazılmıştır. Bu kadar büyük bir film için gerçekten kısa bir süre değil mi?

Tommy Williams karakterini Brad Pitt canlandıracaktı.

Tommy Williams rolünü alması için ilk olarak ünlü oyuncu Brad Pitt düşünülmüş fakat ilerleyen zamanlarda ünlü aktörle anlaşamayınca Gil Bellows rolü üstlenmiş.

Hikayede yer alan posterler ile filmde yer alan posterler farklılık gösterir.

Filmin asıl hikayesinde Andy’nin hücresinde Jayne Mansfield, Linda Ronstadt, Hazel Court ve Rita Hayworth’a ait posterlerin yer aldığı belirtilmekteydi. Fakat filmde ise Andy’nin hücresinin duvarlarında sırasıyla Rita Hayworth, Marilyn Monroe ve Raquel Welch’i görüyoruz.

Red rolünü canlandırması için ilk olarak Harrison Ford düşünüldü.

Filmin hazırlıkları yapılırken Red rolünü canlandırması için ilk olarak Harrison Ford düşünülmüştür. Sonrasında ise Clint Eastwood ve Paul Newman gibi isimler de sıra sıra Red rolü için değerlendirilmiş fakat en son Morgan Freeman üzerinde fikir birliğine varılmıştır.

Andy geleceğe yolculuk yapmış.

Esaretin Bedeli filmi 1965 yılında tamamlanmış bir konuya sahip olmasına rağmen Andy’nin filmin sonuna doğru binmiş olduğu araba 1969 Pontiac GTO’dur. Yani Andy ister istemez 4 yıllık bir zaman yolculuğuna çıkmış.

Stephen King imzalı!

Esaretin Bedeli filmi Stephen King’in Different Seasons kitabındaki hikayeden uyarlanmıştır. Kitap içerisinde toplamda 4 hikaye yer almaktayken bunlardan 3 tanesi sinemaya uyarlanmıştır. Esaretin Bedeli dışında diğer filmler ise “Stand By Me (1986)” ve “Apt Pupil (1998)”. Different Seasons içerisinde yer alıp beyaz perdeye yansımayan tek hikaye ise “The Breathing Method” hikayesidir. Filmin kitapta yazan hikayesinin adı yani filmin orijinal adı ise “Rita Hayworth and Shawshank Redemption”dır. Filmin yönetmeni Frank Darabont, hikayenin tüm haklarını 5 bin dolarlık bir çek karşılığında Stephen King’den almıştır.

Red aslında kızıl saçlı, kızıl sakallı bir İrlandalı olmalıydı.

Filmin hikayesinde Red, İrlandalı ve kızıl biri olarak betimlenmekte. Fakat filmin yönetmeni Red karakteri için Morgan Freeman’ı tercih etmiştir. Tercih nedeni olarak ise derinden gelen etkileyici sesini göstermiştir.

Konu hakkında dikkat ettiyseniz film içerisinde de bir gönderme vardır zaten. Film içerisinde Red, İrlandalı olduğunu söyler fakat şuana kadar siyahi bir İrlandalıya hiç rastlamadığından bahseder. Bu noktada aslında filmin orijinal hikayesine de bir gönderme vardır.

Kaynak: https://www.dizisel.com

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

dünyanın ilk sineması

Dünyanın İlk Sineması Nerededir?

Gerçek anlamı ile seyirciler için ilk sinema 2 Nisan 1902 yılında Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde …