eskişehir gezi rehberi

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir’de gezi düzenlemek isteyenler için gidilmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Bu yerlere olan ziyaretleriniz sonrası Eskişehir ziyaretinizi daha anlamlı bir hale getirmeniz mümkün. Ülkenin belki de en çok yerli turist çeken yerlerinden biri olan Eskişehir’de gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken yerler var. Eskişehir gezi rehberi ile gidilmesi gereken yerler şu şekilde sıralanıyor:

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında Tarihi Odunpazarı Bölgesi çok seveceğiniz bir yer olarak aklınızda kalacak. Burası şehrin en eski yerleşim alanlarından biri olarak biliniyor. Son yıllarda turizm konusunda buraya ağırlık verilmesi, bölgeye hareket katan şeylerden biri haline gelmiş. Bölgeye gelen turist sayısında her geçen gün artış yaşanırken, burası Eskişehir denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olmaya başlamış. Buraya yapılan turizm yatırımları sayesinde Tarihi Odunpazarının eskiye nazaran çok renkli bir yer olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer biraz olsun tatilinize renk katmak isterseniz, buraya gelerek farkı hissetmeye başlayabilirsiniz. Burada yer alan çeşme, müze, konak, dükkan gibi pek çok şey sayesinde zamanın nasıl geçtiğini bir türlü anlayamayacaksınız. Aynı zamanda burada çok sayıda bulunan butik oteller sayesinde, konaklamanın da daha iyi bir hale geleceğini söylemek doğru olacaktır. Sizlerde şehrin hareketliliğini daha iyi yaşamak isterseniz konaklama tercihinizi bu bölgeden yana kullanabilirsiniz. Tabi bu yeri gezmek adına biraz zaman ayırmanızda fayda var. Çünkü bölgede çok fazla detay olduğu için, bunları tam olarak gezmeye bir gününüzü ayırmanız iyi olacaktır. Bu sayede yerin keşfini daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Tarihi Odunpazarı Bölgesini gezdikten sonra soluğu Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesinde almanızı ısrarla tavsiye ederiz. Her açıdan büyüleyici olan bu bölge, tatili huzurlu bir şekilde geçirebilmek adına doğru bir karar olacaktır. Sakarya Irmağının bir kolu olan Porsuk Çayı, tam da Eskişehir’in merkezinden geçiyor. Buraya giderek bir çay içebilir, arkadaşlarınızla koyu bir sohbete başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede pek çok restorantta bulunuyor. Eğer Eskişehir’e özel yemeklerin tadına bakmak isterseniz, bu eşsiz manzaraya karşı yemek yemenizi tavsiye ederiz. Burada kahvaltı yapmakta bir hayli zevkli olurken, güne başlamanın belki de en iyi hali olacaktır. Öte yandan burada bahar dönemlerinde pek çok bot turu düzenleniyor. Eğer imkanınız varsa buraya bu dönemlerde gelmeniz daha iyi olacaktır. Bahar zamanlarında bot ve gondol turuna katılabilir, oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Balmumu Müzesi 2016 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Aslında burası Odunpazarı semtinde yer alan bir tarihi evin müze haline getirilmiş şeklidir. Öğrencilerin yapımı olan 200’den fazla heykeli içeren bir müzedir. Buradaki müzede sanat dünyasının en ünlü simalarını görebilirisiniz. Bu heykellerle fotoğraf çektirebilir ve hoş hatıraları geride bırakabilirsiniz. İçeriği ile de pek çok insanın keyifli vakit geçirdiği balmumu müzesi, gerçekçi heykelleri sayesinde farklı bir deneyim haline gelecek yerlerden biridir. Eskişehir’de nereye gidilir diyenlere ısrarla tavsiye olurken, tatile eğlenceli bir mola vermek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Eskişehir Balmumu Müzesi

Kentpark

Eskişehir’in temiz havasını içinize çekmek ve ailenizle birlikte hoş vakitler geçirmek isterseniz, o zaman tercihiniz mutlaka Kentpark’tan yana olmalıdır. Eskişehir’in ünlü yerleri arasında yer alan Kentpark, zamanı daha iyi geçirmeniz açısından mutlaka uğramanız gereken parklar arasında bulunuyor. Pek çok insanın buraya geldiğinde çevreyi hayran hayran izlediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle tatile kısa ve dinlendirici bir mola verilmek istendiğinde, kolay yoldan bu parka ulaşmayı seçebilirsiniz. Burası Şehirlerarası Otobüs Terminalinin karşı tarafında yer alan bir yerdir. Hemen kenarından da Porsuk Çayı geçtiği için, mükemmel bir manzaraya bürünmüş durumdadır. Parkın ülke çapında bu kadar şöhrete sahip olmasının nedeni ise, parkın içinde yapay bir plajın bulunmasıdır. Bu yüzden Eskişehir’e gelen herkesin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Ziyaretçiler her geçen gün buraya olan ziyaretlerini arttırırken, buranın daha popüler bir yer olmasını sağlamıştır. Özellikle yaz dönemlerinde buranın hınca hınç dolduğunu söylemek doğru olur. Ailelere göre parkın içinde ayrı bir bölüm meydana getirilmiştir. Sizlerde şehir gezintinize çok farklı bir deneyim kazandırmak adına bu parkı ziyaret etmelisiniz.

Kentpark

Taşbaşı

Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Taşbaşı, bugüne kadar olan bütün alışveriş deneyimlerinizden daha farklı bir yer olacak. Şehrin güzelliklerini daha yakından göreceğiniz bu yerde, zamanın nasıl geçtiğini anlamanız mümkün değildir. Geniş bir alana yayılı olan çarşı özellikle Eskişehirli olanların en çok uğradığı yerlerden biri durumuna gelmiştir. Dükkanlarda çok fazla ürün seçeneği bulmak mümkün olurken, bu şekilde alışverişlerin daha hızlı bir şekilde tamamlanması sağlanır. Özellikle dükkanların şekli de diğer dükkanlara nazaran epey ilgi çekicidir. Anadolu çarşılarına bağlı olarak yapılan dükkanların çoğu iki katlıdır. Aynı zamanda Taşbaşı, şehrin tam da merkezinde bulunduğundan dolayı, kesinlikle ulaşım açısından bir sıkıntının yaşanmasına neden olmayacaktır. İstediğiniz her dakika kolay bir şekilde kendinizi çarşıda bulabilirsiniz. Burada yer alan pek çok dükkan seçeneği sayesinde alışverişlerinizi de hızlı adımlarla tamamlayarak çarşıdan ayrılabilirsiniz. Bu çarşının içinde kuyumcu, aktar, kumaşçı gibi pek çok dükkan seçeneği bulunuyor. Aynı zamanda çevresindeki hediyelik eşya dükkanına uğrayarakta kendiniz veya dostlarınız için Eskişehir hatıraları alabilirsiniz. Bunun yanında çevresinde şehrin en önemli yapılarının da bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Reşadiye Camii, Hamamyolu Caddesi gibi en çok aranan yerlere de bu çarşıyı gezdikten sonra anında ulaşabilirsiniz.

Taşbaşı

Devrim Otomobili

Aynı zamanda Eskişehir’e gelipte bir efsaneyi görebilme şansınız da bulunuyor. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olma özelliği taşıyan bu otomobilin Türkler için yeri epey özeldir. Aynı zamanda Türk sanayisi alanında da özel bir yeri bulunan Devrim Otomobilinin, ne yazık ki başarısız bir şekilde sonlanmış hikayesi vardır. Eğer sizler de bu sahip olduğumuz ilk ve tek yerli otomobili görmek isterseniz, o zaman Porsuk Çayındaki Tülomsaş fabrikasına uğramalısınız. Otomobil burada ona ayrılan özel bir bölümde sergilenirken, ziyaretçilerinde aralıksız ziyaretine açılmış durumdadır.

devrim otomobili

Alaadin Camii

Eskişehir’de nereye gidilmeli sorusunun cevabı olan Alaaddin Camii tarihi yapılara karşı hayranlık içinde olanları bir hayli mutlu edecek yerlerden biridir. Yapımı 1267 yılında tamamlanmış bu cami, şehrin belki de en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Buranın bu kadar görülmek istenmesinin nedeni ise şehirdeki en eski yapı olduğu içindir. Tarihi oldukça eskiye dayanan Alaadin Camii’de Selçuklu döneminin izlerini görmeniz mümkündür. Zamanla durumunda bazı hasarlar meydana gelip orjinalliği bitmeye de başlasa, halen görülmeye değer olan yerlerden biri olarak bilinir. Özellikle yerli halkın çok sevdiği bu camii, görkemli yüzüyle birlikte ziyaretçileri karşılayan yerler arasında bulunuyor. Tarih içinde pek çok kez değişime uğrayan bu yapı, 1940’lı yıllarda da müze olarak kullanılan yerlerden biriymiş. Şimdilerde şehrin en merak edilen yerlerinin başında gelen camii, mimari yapısıyla da görenleri hayrete düşüren camilerden biri oluyor. Sizlerde tarihin en eski eserlerinden biri olan Alaaddin Camii’yi görerek tatilinizi daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz.

Alaadin Camii

Türk Dünyası Bilim ve Kültür Merkezi

Eskişehir’in görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Türk Dünyası Bilim ve Kültür Merkezi, tatilinde eğlence isteyenler için bir mola vermek isteyenlerin tercihi haline geliyor. Sazova park’ta yer alan bu yapı, içeriğindeki pek çok şeyle ziyaretçilerin sıkılmadan vakit geçirebileceği sayılı yerler arasında bulunuyor. Bu binada ziyaretçileri 3D Sinema, Kültür sanat okulu, Müzik müzesi, Önemli insanlar bölümü gibi pek çok alan bekliyor. Aynı zamanda pek çok ünlü şahsiyetinde odasını burada bulabilmek ve bu kişileri daha yakından tanımak mümkündür. Şuanda projesi bitmek üzere olan binaya, daha pek çok farklı özellik eklenecek. Bu sayede ziyaretçilerin daha iyi vakit geçirmesi planlanırken, hoş bir deneyim elde etmeleri sağlanacak.

ürk Dünyası Bilim ve Kültür Merkezi

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Miniatürk benzeri olan bu yer, oldukça ilgi çekici yerler arasında bulunuyor. Burası da Sazova Parkının içinde yer alıyor. Buranın özelliği ise sadece Türk Dünyasına ait olarak eserlerin paylaşılmasıdır. Geçmişten günümüze Türk Dünyasına damgasını vurmuş 32 önemli eseri görebileceğiniz bir yer konumundadır. Burada eserler adeta gerçekmiş gibi yeniden yorumlanırken, minyatür hallerini de bu şekilde görebilirsiniz. Gününüzün en güzel zamanlarını geçireceğiniz bu park, özellikle çocuklar için ideal olacak yerler arasındadır. Burada çocukların hem bilgileri daha kolay şekilde öğrenmesini sağlarken, hem de onların uzunca bir süre unutamadığı anılar vermiş olursunuz.

Esmiyantürk Türk Dünyası Şaheserleri

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı Odunpazarı Bölgesinde uğrayabileceğiniz çarşılardan biridir. Şehrin belki de en çok yerli ve yabancı turisti çeken bölgelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Eskiden han olarak kullanılan bu çarşı, şimdilerde el sanatları ile konuşulan yerlerden biri olmuştur. İki katlı olan bu çarşıda geleneksel pek çok sanatın görülmesi mümkündür. Zengin sayıda ürün seçenekleri bulunan çarşıda, eşinize dostunuza çok sayıda hediye alternatifi bulabilirsiniz. Sizlerde tatilinize renk katabilmek adına buraya bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’de Başka Nereye Gitmeli?

Turistik mekan açısından oldukça zengin bir yer olan Eskişehir’de gezmek için yerler açısından oldukça çok seçeneğiniz vardır. Bu yerlere gitmeden Eskişehir programınızı sona erdirmeniz ileride pişmanlık içinde olmanıza neden olabilir. Bu yüzden mutlaka kendiniz için geniş bir zaman ayırarak, bu yerlere doğru yola çıkmalısınız.

Eskişehir’de gezilmesi gereken dini yapılar arasında Ulu Cami, Reşadiye Cami, Yunus Hoca Kümbeti, Akdoğan Mescidi, Balaban Cami, Melik Gazi Türbesi gibi yerler bulunur. Aynı zamanda park ve piknik alanları olarakta; Eskişehir Kent Ormanı, Yunus Emre Piknik Alanı, Şehri Derya Parkı, Bademlik Piknik Alanı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir’de Başka Nereye Gitmeli

Öte yandan Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı, Masal Şatosu, Japon Bahçesi, Arasta Çarşısı, Akhisar Kalesi, Yapıldak Vadisi, Seyircek Kale, Eti Arkeoloji Müzesi, Ermeni Kilisesi ve Karacahisar Kalesine gidebilirsiniz. Eskişehir’in en ünlü yerleri arasında bulunan bu yapılar sayesinde tatilinizin en iyi şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunların yanında gezip görülebilecek pek çok yeri bulunan Eskişehir, tatilciler için en ideal yerlerden biri olmuş durumdadır. Sizlerde hem görsel olarak etkileyici bir yer, hem de tarihi bir yer arıyorsanız o zaman Eskişehir en iyi tercih olarak karşınıza çıkacaktır.

Eskişehir’de kalınacak yerler arasında ise pek çok otel seçeneği karşınıza çıkar. Merkezi yerlerde de kendi bütçenize göre pek çok otel seçeneğini bulabilmeniz mümkündür. Şehre yayılmış olan 2,3 yıldızlı pek çok otel seçeneğinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca çok sayıda bulunan 5 yıldızlı oteller sayesinde tatilinizi daha rahat bir şekilde geçirebilmeniz mümkün olacak.

Eskişehir Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …