e-sport

Esport İle Tanıştınız mı?

Her geçen gün daha da popüler bir hale gelen oyun dünyası son dönemlerin en meşhur ismi olan esport ile karşımızda. Yakın dönemde bizlere merhaba diyen esport kısa süreler içerisinde adından oldukça fazla söz ettirmeye başladı. Öyle ki şuan aklıma ilk gelen ve en büyük olduğunu düşündüğümüz film sektöründen bile büyük olan esport yaklaşık 60 Milyar Dolar değerinde bir sektör. İçerisinde yaklaşık 75 Milyon çekirdek oyuncuyu barındıran esport sektörü son yıllarda ülkelerin resmi sporcu olarak kabul etmelerinin ardından Olimpiyatlarda müsabaka olarak yer alması konusu da ciddi bir şekilde tartışılmaya başlandı.

Güney Kore’nin milli spor olarak ilan ettiği esport oyunları, son olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından da esport oyuncularının resmi sporcu olarak kabul edilmesiyle 2020 yılında düzenlenecek Olimpiyatlarda esport kazandığı güçlü kozlar ile resmi müsabakaların yapılması kararı verildi. Esport her gün en güncel oyun haberleri ile oyun severlerin karşısına çıkıyor. Son olarak ülkemizde düzenlenen esport turnuvası olan LOL League Of Legends Büyük Finali ile ülkemizde hızla bu sektörde önemli adımlar atmaya başlamış durumda. Düzenlenen fuarlar ile en güncel oyun haberleri ve yenilikleri an ve an takip etmek mümkün.

Ülkemizde League Of Legends ile başlayan esport serüveninde içerisinde Türkiye’nin en büyük spor kulüplerininde olduğu birçok esport takımı ile 12 binden fazla oyun sever büyük finali canlı olarak takip etti. Gün geçtikçe daha da büyüyen oyun sektörü ülkemizde ve dünyada birçok fuar ve festivalle en güncel oyun haberleri ile birlikte düzenlenen sayısız esport turnuvaları ile milyonlarca insanı bir araya toplamaktadır. Çığ gibi büyüyen bu sektörün önümüzdeki günlerde hangi seviyelere ulaşacağını tahmin etmek zor gibi gözüküyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …