Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısaca bahsetmek gerekirse, evcil hayvanlar; evde beslenebilen, insanlarla iyi geçinebilen, eğitilebilen, uyumlu ve uysal canlılardır. Bunlar, doğuştan evcil olan ile sonradan evcilleştirilmiş ev hayvanları olarak da ayrılırlar. Evcilleştirme, yüzyıllar boyu süren, titiz seçim, çaprazlama ve ıslah çalışmalarının bir sonucu olarak meydana gelir.

Evcil Hayvanlar Nelerdir?

Evde beslenebilecek olan hayvanlar, evcil hayvanlar olarak beslenebilir, bunlar; Balıklar; beta ve ya japon balıkları geniş bir akvaryumda bakıldığı müddetçe uzun yaşarlar, beslenmeleri kurduğunuz akvaryuma göre değişiklik gösterse de günlük olarak yemlemeniz ve akvaryum suyunun haftada 1-2 kere bir kısmını temizlemeniz yeterli olacaktır. Kuşlar; evlerde genelde sıklıkla beslenen muhabbet kuşu türünün günlük bakımı kafes altındaki kâğıdın günlük olarak değişmesi ve yemiyle suyunun düzenli verilmesiyle olur.

Zarar vermedikçe elinize alıp evde uçmasına izin verebilirsiniz ancak bu her tür için geçerli değildir. Kediler; Bakımları 1-3 gün arasında tuvaletini temizlemeniz ve günlük olarak yemeğini suyunu vermeniz yeterli olacaktır. Ancak çok ilgi görmek isteyen oyun meraklısı canlılardır. Aynı zamanda veteriner kontrolü, tırnak bakımı ve kısırlaştırma gibi sorumlulukları vardır. Ancak kendi tüylerini yalayarak temizledikleri ve köpeklere göre tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarma zorunluluğu olmadığı için köpeklere göre bakımı daha kolay hayvanlardır.

Evcil hayvan beslemenin en büyük yararı, size arkadaşlık yapmasıdır. Sizi koşulsuz severler. Sizi her şekilde korurlar. Sahiplenme içgüdünüz pekişir. Evcil bir hayvan yetiştirmek, çocuk yetiştirme provası olarak da görülebilir. Bu sayede sorumluluk alma bilinciniz de artar.

Evcil Hayvan Bakmanın Zorlukları

Hemen hemen gittiğiniz her yere onu da götürmeniz gerekir, iş seyahati, tatil vb. gibi planlarınız olduğunda onu evde yalnız bırakmak zalimlik olur, eğer çok sık şehir dışına çıkıyorsanız ve ya çalışma saatleriniz uzunsa evcil hayvan edinmeyi belki bir kez daha düşünmelisiniz

Evcil hayvan bakmak çocuk bakmak gibidir, onu gezdirmeniz, tuvaletini temizlemeniz, yemeğini suyunu eksik etmemeniz hastalandığında veterinere götürmeniz gerekmektedir. Her ne kadar dostlarımız kendilerini temizleyebiliyor olsalar da, tıpkı kendi kişisel temizliğinize önem verdiğiniz gibi, onun da temizliğine önem vermeniz gerekir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …