Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

Hayvanları sevmek yaratana karşı duyulan en büyük şükürdür. Dünya sadece insanlar için olsaydı, Nuh’un gemisinde hayvanlar olmazdı sözü, bu konudaki düşüncemi açıklar niteliktedir. Hayvanların yaşam alanlarını kısıtlayarak, birçok hayvanın tükenmesine sebep olmuş olan bizler, maalesef Dünya’nın en tehlikeli canlılarıyız.

Çevremizde bulunan akrabalarımızdan, arkadaşlarımızdan daha fazla samimiyeti evlerinde beslediği hayvandan görenler muhakkak vardır. Şüphesiz ki, evcil hayvan deyince akıllarımıza ilk gelen köpek oluyordur. Köpekler, diğer hayvanlara nazaran sahibini seven, koruyan, oyun canlısı ve davranışlarımızı anlayabilen hayvanlardır.

Evcil hayvanları beslemek için bulunduğumuz ortamlar çoğu zaman kısıtlayıcıdır. Gürültü, temizlik, hayvanı doğal yaşamından koparmak gibi sıkıntılar içerir. Böyle durumların yaşanmaması için sahip olabileceğiniz, evde beslenebilecek köpek cinslerini sizlere bildirmek istiyoruz. Özellikle apartmanda köpek beslemek, müstakil bir evde beslemekten çok daha zordur. Az tüy dökmesi, az havlaması, etrafı daha az pisletmesi ve ev ortamına ayak uydurabilmesi önemlidir.

Apartmanda Beslenebilecek Köpek Cinsleri

  • Minyatür Poodle: Evde küçük çocuklarınız ve başka hayvanlarınız var ise ideal bir cinstir. Yumuşak başlı ve utangaçtırlar. Hassas bir ırktır. Diğer ev hayvanlarınızla anlaşmaları mükemmeldir.
toy poodle- minyatür poodle
Poodle- Pudıl
  • Minyatür Schnauzer: Oyunu çok seven bu cins, gelip geçene havlamayı sever. Meraklı ve cesur tavırları vardır. Tüyleri çok dökülmez. Çocuklara iyi oyun arkadaşı olur
Minyatür-Schnauzer-1
Schnauzer-Şinoyzır
  • Dachshund: Ev ahalisine karşı çok bağlı ve koruyucudurlar. Komşu çocuklarına karşı agresif davranabilirler.
Dachshund-6
Dachshund – Dakshand
  • Pekinez: İnanılmaz sevecendirler, kucakta oturmaya bayılırlar. Tüylerini ayda bir tımar etmelisiniz. Bakımı kolay bir türdür. Ev içinde beslenebilecek en iyi cinstendir.

Pekingese-Pekinez

  • Shih Tzu: Dostça tavırları vardır. Küçük çocuklarınız için idealdir. Sevecen ve asildirler.
shih-tzu-sitsu-elityavru-
Shih Tzu – Şitzu
  • Chihuahua: Sadakatleri kuvvetlidir. Kediniz varsa onunla anlaşabilir. Ancak çocuklarla arası pek iyi değildir. Rahatsız edilmeyi sevmezler, ısırabilirler. Apartmanda başka bir köpek varsa devamlı havlayabilirler.
chivauva
Chivauva – Şivava
  • Pomeranya Köpeği: Çok sevimli ama çok gürültü yaparlar. Çocuklarla çok güzel oynarlar, tek sorunları tüyleridir…

pomoronya köpeği

  • Boston Terrier: Çocuklarla çok iyi iletişim kurabilirler. Bu bakımdan en ideal aile köpeğidir. Koltuk kenarlarını, ayakkabılarınızı çiğneme özellikleri olabilir. Eğitim ile bu alışkanlıklarından vazgeçebilirler.

Dog Breeds

Köpek cinsleri konusunda sayfalarca bilgi verilebilir. Biz sadece evde beslenebilecek köpek cinsleri hakkında fikir oluşturmak istedik. Hayvan sevenler bilirler ki köpeğin cinsi ne olursa olsun eşsiz dost ve arkadaştır. Hayvanlarla kurulan iletişim sizin mutlu olmanızı sağlar.

Not: Sokaklarda olan hayvan dostlarımızı da lütfen unutmayalım. Onlara su ve yemek verelim. Çocuklarımıza sokak hayvanlarına iyi davranmayı öğretip sevdirelim. Onların varlığı ile sokaklarımız daha güzel.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …