Evde Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis, cilt yüzeyinin yakınlarında oluşan normalinden fazla genişleyen damarlar olup genelde bacaklarda oluşur. Varis ağrılara, yorgunluğa, bacaklarda ağırlık, yanma ve karıncalanma hissine sebep olabilir. Aynı zamanda görünümü sebebiyle birçok kişi rahatsız edicidir. Genetik faktörler, uzun saatler boyunca ayakta kalma, obezite, doğum kontrol haplarının kullanımı, kabızlık, ergenlik ve menopoz dönemleri varis oluşumuna sebep olur. Varislere ameliyatla müdahale etmek oldukça pahalı olabilir. Onun yerine evde çeşitli yöntemler uygulayarak varis  tedavisi uygulayabilir, görünümünü ve yan etkilerini minimuma indirebilirsiniz.

elma-sirkesi-2

Elma Sirkesiyle Varis Tedavisi

Elma sirkesi varis tedavisi için mükemmel bir malzemedir. Doğal bir temizleyici üründür ve aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı doğal bir şekilde ilerlediğinde varislerdeki şişlikler büyük oranda azalacaktır. Seyreltilmemiş elma sirkesini varisli bölgeye masaj yaparak sürün. Bunu her gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda yapın. Birkaç ay boyunca bu işlemi tekrarlayın. Dilerseniz iki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya döküp karıştırarak da içebilirsiniz. Sonuçları görmek için karşımı en az bir ay boyunca günde iki kez içmenizi öneriyoruz.

acı-biberle-varis-tedavisi

Arnavut Biberiyle Varis Tedavisi

Bol miktarda C ve P1 vitamini içermesi sebebiyle kan dolaşımını tetikler ve varislerin sebep olduğu ağrıları dindirir. Bir bardak sıcak suyun içine bir çay kaşığı toz Arnavut biberi ekleyip karıştırın. Karışımı iki ay boyunca günde üç kez için.

zeytinyağı ile yağ yakma

Zeytinyağıyla Varis Tedavisi

Varis tedavisinde kan dolaşımını hızlandırmak önemlidir. Zeytinyağı ile varisli bölgeye masaj yapmak hem kan dolaşımını hızlandıracak, hem de bu bölgedeki ağrıları ve enfeksiyonu azaltacaktır. Günde iki kez vücudunuza zeytinyağı ile masaj yapmanızı öneriyoruz. Dilerseniz zeytinyağına E vitamini veya tercih ettiğiniz uçucu bir esans yağını da ekleyebilirsiniz.

sarımsakla-varis tedavisi

Sarımsakla Varis Tedavisi

Sarımsak enfeksiyonu ve varis semptomlarını azaltmada mükemmel bir üründür. Aynı zamanda damarlardaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Altı diş sarımsağı temiz bir cam kasenin içine doğrayın. Üç adet portakalın suyunu içine sıkın ve iki yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı 12 saat boyunca bekletin. Kullanmadan önce kaseyi çalkalayın ve parmaklarınızla varisli bölgeye masaj yaparak uygulayın. Pamuk kumaş ile bu bölgeyi sarın ve gece boyunca bekletin. Bu işlemi her gün birkaç ay boyunca tekrarlayın. Aynı zamanda beslenme programınıza da taze sarımsağı eklemeyi unutmayın.

cadı fındığıyla varis tedavisi

 

Cadı Fındığıyla Varis Tedavisi

Cadı fındığı kan dolaşımını destekleyen, dolayısıyla varisleri ve semptomlarını azaltan oldukça etkili bir bitkidir. Ödemi azaltan galik asit ve çeşitli eteri yağlar da içerir. Bir parça kumaşı cadı fındığına batırın ve ardından varisli bölgeye sürün. Bu işlemi iki üç ay boyunca günde birkaç kere uygulayın.

maydonozla varis tedavisi

 

Maydanozla Varis Tedavisi

C vitamini zengini olması sebebiyle maydanoz güçlü bir antioksidandır. Kolajen üretimini destekler, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kılcal damarları güçlendiren rutin içerir, böylece varis semptomlarını azaltmada oldukça etkileyicidir. Bir avuç dolusu maydanozu bir bardak suyun içinde kaynatın. Sıvının oda sıcaklığına gelmesini sağlayın, ardından süzün. Maydanoz suyunu pamuk yardımıyla varisli bölgeye sürün. Sonuçları görmek için birkaç ay boyunca bunu her gün uygulayın.

asma yaprağıyla varis tedavisi

 

Asma Yaprağıyla Varis Tedavisi

Asma yaprağında flavonoid açısından zengindir, bu da damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaprakların aynı zamanda antioksidan, iltihap önleyici ve homestatik özelliklere sahiptir, bunlar da varis tedavisinde önemlidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …